MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)
Články a dokumenty
Vítejte v nejobsáhlejší části stránek turnov.zde.cz. Právě zde můžete nalézt články, které se nějak týkají Turnova a dění v něm. Snažíme se zde také zveřejňovat různé dokumenty, některé z nich by se daly označit za "historické", o nichž si myslíme, že by neměly zůstat zapomenuty.
Pokud i Vy chcete nějak přispět s něčím, co by se zde určitě mělo objevit, využijte kontaktních informací v části O stránkách, případně článek na moji mailovou adresu (kterou najdete tady) rovnou pošlete. Předem upozorňuji, že články jsou nehonorované.
Pokud jste, alespoň co se týče článků, opravdu nenasytní, je tu pro Vás ještě pár tipů. Spoustu článků od Ivana Turnovce naleznete v archivu jeho článků na adrese it.zde.cz. Archiv už ale nějakou dobu není kvůli nedostatku času aktualizovaný. I přesto se v něm ale nachází spousta článků, z nichž některé se také dotýkají Turnova.
Dalším zajímavým místem může být osobní stránka Marka Turnovce, jenž se zde také občas zmiňuje o Turnovu. Naleznete ji na adrese mat.zde.cz.
Články obou zmíněných autorů naleznete i na serveru www.Novinky.cz. Zde jsou kompletní výpisy článků od Ivana Turnovce a Marka Turnovce z tohoto serveru.
Aby to nevypadalo tak monotóně, články dalších autorů můžete nalézt třeba na serveru www.tur.cz v části T-Post. Zde je jenom škoda, že články neprocházejí žádnou redakční úpravou, leckdy by se tím o hodně zvětšila jejich hodnota.
Pár článků naleznete i na oficiálním serveru www.turnov.cz. Nedá mi to, abych si trochu nerýpnul - zajímavé je, že „články“ se začaly na oficiálních městských stránkách objevovat až poté, co se začaly objevovat tady… Že by snaha o konkurenci? :o)

Poznámky
Názory vyjadřované v některých článcích se nemusí vždy shodovat s názory redakce. Pokud už je tu ale článek umístěn, znamená to, že se domníváme, že by zveřejněn prostě být měl. Na rozdíl od některých "oficiálních" médií působících ve městě chceme dát prostor i těm, na které se právě v těchto "médiích" nedostane…
Pokud někdo nabyde dojmu, že některý článek by tu být neměl (někoho uráží nebo pomlouvá ve smyslu zákonů s tím souvisejících), nechť se obrátí na správce stránek - a pokud budou námitky oprávněné, pokusíme se problém nějak řešit. Myslím, že je to jednodušší, než s tím obtěžovat místní televizi, policii nebo jiné orgány. (Že by problémy s komunikací? :-)
[ Předchozích 10 článků ]

Čeho se někteří disidenti bojí?
(Martin Vadas)Přidáno: 12:59 18. 11. 2005
Dvacítka bývalých disidentů v čele s exprezidentem Václavem Havlem požaduje, aby byl omezen přístup ke svazkům bývalé Státní bezpečnosti (StB). Dopis s tímto požadavkem byl odeslán ministrovi vnitra Bublanovi a premiérovi Paroubkovi s odůvodněním, že dnes se může kdokoliv dostat k citlivým informacím o osobách, které StB sledovala. Kromě Havla podepsali ještě dopis například Jiří Dienstbier, Jiřina Šiklová či historik Jan Křen.

Doplňky ODS k protikorupčnímu zákonu
(Ivan Turnovec)Přidáno: 23:01 15. 11. 2005
Bezzubý ETICKÝ KODEX, navrhovaný předsedou poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem, připoměl problematiku, dosud nefunkčního zákona o střetu zájmů. Nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) řadí Česko v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Jen v loňském roce za vlády stávající vládní koalice vyšlo ve Sbírce zákonů celkem 700 právní předpisů na více než 12.000 stranách. a to je dle Ivana Langera "bezprostřední a jasné hnojivo pro korupci v ČR". Obecně totiž platí, čím více zákonů, tím více regulace, a tím také více korupce.

Nemocnice Na Homolce představila robota
(Ivan Turnovec)Přidáno: 13:36 15. 11. 2005
Pražská Nemocnice Na Homolce představila ve zpravodajství ČT 14. listopadu nově vybavené pracoviště, kde jako první v České republice zavedla operace pomocí robota. Jaká je vazba mezi tímto unikátním pracovištěm a Turnovem? Přečtěte si.

Kvalita ovzduší je znovu horší
(Ivan Turnovec)Přidáno: 21:22 11. 11. 2005
Díky evropskému tlaku na ochranu životního prostředí a také investicím (podpořeným i z EU) se v uplynulém desetiletí zajistilo plnění požadavků zákona na ochranu ovzduší hlavními znečišťovateli tedy elektrárnami a chemičkami. Pod plnou kontrolou, je produkce a vypouštění klasických škodlivin (oxidů síry a dusíku), ale i toxických látek s účinky na lidské zdraví. Znečištění ve městech ale opět stoupá, v Turnově s tím máme dlouhodobou zkušenost.

Obecní noviny zavánějí cenzurou
(Svatopluk Bartík)Přidáno: 21:05 11. 11. 2005
Dostal jsem zajímavou reakci na příspěvek Cenzura v Turnově. Jde o text Svatopluka Bartíka (zveřejněn byl v Právu 11. dubna 05) a nalézá se také na webové adrese www.bezkorupce.cz/vypis_zpravy.php?id=2005041105. Problém s šéfredaktory za obecní peníze vydávaných tiskovin nemáte jen v Turnově, je to problém mnohých obcí. Ty Vám odmítnuté příspěvky jsem si prohlédl a nic závadného na nich nenašel, ostatně to se dalo čekat. Zajímavé ale je, že redaktoři otiskli slova pana inženýra Koďouska, která zde na turnov.zde přinášíte. Nemohu uvěřit, že to bylo bez redakčního nebo jiného komentáře. (Tady si dovolím poznamenat , že následoval text mediálního magnáta JUDr. Brunclíka, který začínal Netisknout, ignorovat, i když Ti budou škodit!. To je má stručná rada Pavlu Charouskovi na jeho dotaz čtenářům HOTu, zda už nejsou podobně jako on znechuceni ... pozn. i.t.). Obecné části příspěvku pana Bartíka mohou zajímat i turnovské čtenáře. Pod názvem OBECNÍ NOVINY ZAVÁNĚJÍ CENZUROU se můžeme dočíst:

Jak vidí problematiku komunálních sporů
(Václav Koďousek)Přidáno: 19:27 10. 11. 2005
Starosta úspěšný či arogantní, se jmenuje článek v Liberecké příloze MfD, zveřejněný 10. listopadu a věnovaný ing. Milanu Hejdukovi. Jako obvykle se tam starosta chlubil svou úspěšností a posměšně se vyjadřoval o oponentech. Nicméně o tom jak tohoto "prvního" z občanů, chlubícího se svou úspěšností vnímají spoluobčané, vypovídá příspěvek zveřejněný v listopadovém měsíčníku Hlasy a ohlasy Turnovska. Jde vlastně o odpověď na redakční výzvu z předchozího říjnového čísla, ostatně napsanou právě kvůli kritice starosty: "jestli čtenáři stojí o neustálé opakování Turnovských komunálních sporů a jejich přetřásání na stránkách Hlasů..." Ing. Václav Koďousek, turnovský občan k tomu napsal:

Zajímavost z Kolína
(Ivan Turnovec)Přidáno: 13:59 10. 11. 2005
V Kolíně byla prováděna kontrola sjednávání hospodářských smluv starostkou, dnes již bývalou. Odvolali jí, i její nejbližší, rozhořčení radní. Zůstala sice zastupitelkou, ale to jí už prošetřuje policie. Jde o klasický případ. Ke zjištění škod způsobených tím kdo zneužívá svou funkci, dochází až poté kdy je sesazen, jen malokdy postačí vnitřní kontrolní orgány obce.

Nedotknutelní "mocní"? nebo Český Kocourkov
(redakce)Přidáno: 21:00 9. 11. 2005
Pod názvem Paroubek obviňuje Pence jsme napsali o tom, že pan Penc byl vyzván Správním odborem MÚ v Trutnově, k podání vysvětlení na základě obvinění z přestupku proti občanskému soužití, advokátem předsedy vlády Jiřího Paroubka. Dnes informaci o podání vysvětlení, i další podrobnosti, jak jsme je obdrželi předáváme i našim čtenářům.

Jak to vidí zastupitelé
(redakce)Přidáno: 14:25 6. 11. 2005
Je na čase vrátit se k našim místním problémům. K problematice odtahů se na listopadových stránkách HOT vyjadřovalo pět zastupitelů. Vzhledem k tomu, že můj příspěvek byl šéfredaktorem vyřazen jako urážlivý (viz Cenzura v Turnově), budu citovat z názorů v HOT zveřejněných, ať si obrázek udělá každý sám. Jen jediný je rezolutně proti odtahům a to se ještě odvolává, na údajně odtahy nezákonné.

Ministrova zodpovědnost za Pozemkový fond
(Ivan Turnovec)Přidáno: 21:42 5. 11. 2005
Ministr zemědělství Zgarba slíbil ve středu 2. listopadu, na tiskové konferenci věnované spekulativním nákupům pozemků od Pozemkového fondu, že využije všech zákonných prostředků, aby zamezil vydávání státní půdy v rámci restitucí spekulantům. Jde ale jen o gesto, mající zakrýt neochotu ministra přijmout politickou zodpovědnost. Výkup restitučních nároků spekulanty, kteří získávají, po dohodě s úředníky velmi levně půdu v lukrativních oblastech, je sice nemorální, nicméně prý neodporuje zákonům. Už to je špatnou vizitkou pro zákonodárce. Nicméně problematické může být chování úředníků, kteří znají dlouhodobější záměry s půdním fondem v místech, kde pozemky předávají spekulantům. Zde už by se ale o porušení zákona dalo hovořit.

[ Dalších 10 článků ]

(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena