MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Znamená zveřejnění spravedlnost?

Darius Nosreti

Veřejnosti se brzy zpřístupní svazky i seznamy spolupracovníků StB. Zveřejněny ovšem nebudou například svazky X, týkající se estébáků, kteří se „mezitím vypracovali“ a zastávají nejvyšší státní a jiné funkce.

Nesměle podotýkám, že právě jejich figurování na seznamech StB může vyvolávat důvodné podezření, že jejich „vypracování se“ není jen zaslouženým autentickým „pracovním postupem“, ale že může jít v případě jejich postupu o akt moci zpravodajských, možná dokonce nelegitimních či nelegálních struktur. Přinejmenším vzniká podezření, že stejně talentovaný a pracovitý člověk bez registrace šanci na „vypracování se“ nemusel mít.

Říkám to jako vystudovaný režisér, který trochu smutně závidí bývalým agentům Adamcovi, Goldflamovi, Suchému, Jakubiskovi a mnoha dalším režisérům, kteří měli i po listopadu práce dost, na rozdíl od mnoha neagentů. Mladý režisér (a neagent) Milan Šteindler sháněl sponzory na první film 4 roky a před svým posledním filmem měl nucený výpadek dokonce dalších 6 let.

Co je to za zemi, která nechá absolventy tak prestižních škol žebrat o možnost uplatnit dosažené vzdělání? Musí to být neobyčejně bohatá země, oplývající dobrými filmy a talenty. Co je to za vládu, která bere možnost, aby na nové zpravodajské orgány pohlížel lid jako na legitimní, potřebné a čestné, jestliže udržuje na funkcích lidi zdiskreditované spoluprací (ať skutečnou či formální) se zločinnou StB?


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena