MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Hrdinské činy turnovského starosty se završují

Ivan Turnovec

V květnových HOT nás důrazně informuje starosta ing. Hejduk, že mu na konci jeho volebního období „začíná stále více a více vadit nedůslednost, určitá pohodlnost a drobné chyby pracovníků na radnici a v městských organizacích na úrovních, do nichž ještě dohlédnu. Protože jsem na špici městského soukolí už dlouho, tak dokážu víceméně přesně odhadnout, která z jeho skoro tisíce součástek neodvedla profesionální práci. Kam se podívám, tam vidím, co by se dalo zlepšit a kdo by to měl udělat.“

Používá osvědčenou metodu, dělat se dobrým – tím že pomlouvá své podřízené – ostatně jím samým vychované k tomu, že většinu rozhodování si již jako místostarosta, strhl na svou osobu. Pokud jsou v hospodaření města nesrovnalosti a chyby, je on prvním kdo je za ně zodpovědný, snad společně s bývalým tajemníkem, kterého vždy vysoce hodnotil a chválil (zvlášť když se měla řešit jím vypracovaná nezákonná, a později zrušená, směrnice kolem skutečně mimořádných odměn). Chlubit se může tím, že prosadil a také podepsal většinu hospodářských smluv na akce (třeba i na základě výběrového řízení) které byly později značně předraženy. Podepisoval smlouvy s organizací, která podnikala protiprávně a za pomoc při osobní předvolební kampani se vůbec nezajímal o to, jak je s městskými prostředky nakládáno. Stačilo, že byli ostouzeni jeho oponenti.

Starostou se po volbách v roce 1998 stal na základě zákulisních koaličních dohod předcházejících volbám. Šlo o jeho první hrdinský čin, když podstatně vhodnější kandidát na starostu, Mgr. Josef Rytíř, kterému dali občané mnohem více hlasů, byl na základě jeho předvolebních dohod při hlasování podražen tou stranou, která jej na post starosty původně navrhla.

Tím hlavním hrdinským činem ale bylo, že dokázal zcela eliminovat jakékoli snahy o kontrolu městského rozhodování a hospodaření. Zajistil, tak jak to sliboval v jediném bodu předvolební kampaně svého sdružení tzv. Nezávislých, kontinuitu svého osobního vládnutí. To by rád dokázal i nyní. Snaží se toho dosáhnout jak dovede. Bude proto pomlouvat své podřízené na místo toho, aby přiznal, že za všechna nesprávná, často velmi dlouho a opakovaně, se smluvenými zastupiteli, prosazovaná rozhodnutí může jen on sám. Svůj přístup si stále ještě může dovolit, zavázaných zastupitelů má stále dost a kontrolní komise ani kontrolní odbor nejsou, díky jemu osobně a jeho vlivu na radu města, funkční. Uvědomí si to i voliči?


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena