MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Rozum do města?

Ivan Turnovec

Komunální předvolební kampaň v Turnově již začala. S novinami jsem objevil v poštovní schránce i první její vlaštovku, byl to letáček sdružení kandidátů, které se označuje jako Nezávislý blok. (Jen o několik dní později se objevil i shodný plakát na vývěskových plochách.) Z fotografie hledí 27 sebevědomých kandidátů a pod nimi je jejich heslo: Politiku do parlamentu, rozum do města a pod tím Volby 2002. Na druhé straně letáčku je důležitá informace: „Jsme sdružením nezávislých kandidátů bez politické příslušnosti“, a „Chceme i nadále spravovat naše město… Věříme, že nám dáte svou důvěru.“ Pod tím jsou vyjmenováni s uvedením profese kandidáti. Jako potencionální volič souhlasím s tím, že naše město rozum určitě potřebuje a proto si se zájmem prohlížím předkládaný seznam „nezávislých kandidátů“. Je pravdou, že dnes jsou všichni bez politické příslušnosti, rudou knížku, která jim profesně pomáhala a zvýhodňovala je proti nekomunistům, nicméně odložili někteří až v roce 1990.

Zajímavá je ale celá skladba kandidátky, kromě starosty , místostarostky a dalších členů zastupitelstva jsou zde převážně profese spojené přímými vazbami s radnicí, ať již jde o členy vedení městské nemocnice, ředitele a jejich zástupce z městských škol a školky, činitele sportovní s. r. o. zřízeného městem, ředitelku vodohospodářského sdružení atd., případně o lidi, kteří se již v minulosti živili spoluprací s radnicí a očekávají další smlouvy. Závislost na městském rozpočtu je jednoznačná. Nad přehledem kandidátů si proto už nejsem jist ničím.

Nezávislost má i své další limity. Je otázkou zda tvrzením o „nezávislosti bez politické příslušnosti“ nejsou voliči uváděni v omyl. Nechuť ke straníkům je nejen po parlamentních volbách značná, a tak mají leckde účelová uskupení s bývalými straníky (vzhledem k tomu že se to o nich neví) zelenou. V Turnově to v roce 1994 i 1998 fungovalo a skupině „nezávislých“ to umožnilo ovládnout město. Starosta, místostarostka, radní a zastupitelé na kandidátce uvedení svou nezávislost na přáních a potřebách občanů města dokázali od té doby již mnohokrát předvést. Jejich dílem je zhoršení veřejné dopravy vytěsněním zastávek z centra města, poškození městských parků nešetrným zásahem, likvidace zeleně na náměstí, zadlužení města nedostatečně promyšlenými megalomanskými investičními akcemi, snaha umožnit v blízkosti chráněné krajinné oblasti Český ráj vybudovat asfaltovnu (obalovnu drtí) bez projednání tohoto záměru s občany a řada dalších, pro někoho lukrativních, činů.

Podobné kandidátky a kandidáti se určitě najdou i v řadě jiných měst. Otázkou je, zda dostanou důvěru. Tam, kde půjde volit jen minimum občanů ale mají společně s komunisty reálnou šanci. To by si měli voliči uvědomit.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena