MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Komentář turnovské VPM k vobám 2002

redakce

Ve volbách parlamentních si letos pohoršily, s výjimkou komunistů, všechny zúčastněné politické strany. Řada sebevědomých politiků zakusila na vlastní kůži zklamání a rizika, která jsou spojena se úsilím „podílet se na správě věcí veřejných“. Někteří snad budou napříště opatrnější a vnímavější. Problém je v tom, že stranické sekretariáty své „kádry“ leckdy podrželi i v tom případě, že ve volbách propadli. Místopředseda vlády Petr Mareš z US je toho zářným příkladem. Ukazuje se že nejen v kampani, ale i v celé polistopadové politice nejvíce chybí schopnost respektovat zásady obyčejné lidské slušnosti. Turnovský zástupce US v parlamentu se také příliš nevyznamenal, když nepodpořil Hanu Marvanovou v době vládní krize.

Všichni velcí „demokraté“ kteří u nás od listopadu 1989 vládnou, nikdy neměli a dosud nemají zájem vytvářet dostatečně účinné mechanismy kontroly moci. Nelze to svádět na amatérismus prvních let. Straníci převzali mnohdy způsoby předchozích komunistických vládců. Přežívající aparát ministerstev i parlamentu je rychle zaučil. Důvod odmítání kontrolních mechanismů je jasný, bez kontrol se snáze vládne. Skrývání se za „kolektivní rozhodování“ je nejběžnějším způsobem vládnutí malých komunálních diktátorů. V Turnově s tím máme již mnohaletou zkušenost. Starosta a jeho lidé se kontrolám úspěšně brání celé roky. Jen díky tomu může docházet k nárůstu nákladů za akce, na které bylo prováděno výběrové řízení, nebo ke sjednávání podnikatelských záměrů jako je asfaltová obalovna, o čemž se občané doví jen náhodou.

V Turnově může rozčeřit zatuchlou hladinu městského hospodaření jedině výrazná změna ve volbách. Důvěru občanů by již neměl dostat starostův Nezávislý blok, protože ten jen zadlužuje město a hlavně není ochoten řídit se potřebami a přáními občanů.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena