MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

„Volba turnovského starosty“ je výsměchem vůli voličů

Ivan Turnovec

Zástupci starostova „Nezávislého bloku“ se dohodli se zástupci ODS. V případě obou uskupení byli nejaktivnějšími ti, kteří vlastně na svých kandidátkách propadli, ing. Hejduk za svůj „blok“ (ze druhého místa se propadl na páté) a Mgr. Haken za ODS (který skončil až na místě sedmém). Jak tito dva přesvědčili ostatní, že jednohlasá většina tohoto koaličního uskupení bude pro město Turnov výhodou, se asi nikdy nedovíme. Víme jen tolik, že někteří ze zvolených jsou za protislužby panu Hejdukovi zavázáni již z minula.

Na setkání kandidátů zvolených do městského zastupitelstva přednesli zástupci třetího nejúspěšnějšího volebního subjektu Volby pro město, logický návrh na proporcionální sestavení rady města podle skutečného výsledku voleb. Do rady města by měli být zvoleni kandidáti, kteří na svých kandidátkách získali nejvyšší počty voličských preferencí, a totéž by mělo platit pro návrhy vedoucích představitelů města, tedy starosty a místostarostů. Na ing. Hejduka, i Mgr. Hakena, zapůsobil tento návrh jako červený hadr na zuřícího býka. V tomto případě by v radě města (a tím pádem ani starostou) nemohl být ten, kdo na vlastní kandidátce skončil až na pátém místě.

Demokracie šla proto stranou a oba neúspěšní odmítli jakoukoli účast VPM v radě a vedení města. Jim osobně se nedivím. Jeden se potřebuje stát za každou cenu starostou, kdyby jím totiž přestal být, hrozilo by, podobně jako v jiných městech, že dojde k přešetřování mnoha jeho kontroverzních rozhodnutí, a to by pro něho určitě nebylo nic příjemného. Ten druhý zas požaduje placené místo v samosprávě z toho důvodu, že selhal jako učitel a o jeho pedagogické služby už není dostatečný zájem. Divím se ale těm ostatním. Vždyť slibovali na svou čest, že budou jednat v zájmu města a jeho občanů. Souhlas s tím co pánové Hejduk a Haken předvedli, a předvádějí, s tím ale příliš nekoresponduje. Volba turnovského starosty na prvním veřejném zasedání nového zastupitelstva 18. listopadu neměla nic společného s vůlí občanů a ani s demokracií jako takovou.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena