MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Turnovský starosta se brání kontrolám

Ivan Turnovec

Závěr koaličních jednání po letošních komunálních volbách novinářům stručně na pravidelné tiskové besedě přiblížil staronový starosta Milan Hejduk. Podle něj budou mít v městské radě rozhodující slovo pouze zástupci dvou vítězných uskupení, a to Nezávislého bloku a ODS, kteří shodně získali po sedmi mandátech v zastupitelstvu a vytvořili v něm těsně nadpoloviční většinu.

Zastupitelé za Volbu pro město, početně třetí s pěti mandáty v radě města nebudou. Starosta Hejduk to zdůvodnil tím, že zastupitelé za VPM jej kritizovali, v minulosti s tím, že město dělá věci špatně a proto spolupráce s nimi není možná. Tvrdil dokonce, že by jako kontroloři byli neobjektivní. Přestože členové tzv. „opozice“ (na komunální úrovni je situace trochu jiná než ve velké politice, protože každý zastupitel má veškerá práva i odpovědnost za svá rozhodování o chodu města) jinde zastávají funkce v kontrolních komisích a výborech, už z toho důvodu, aby bylo jasno, že je vedení města průhledné.

V Turnově tomu tak nebude. „VPM bude do tohoto orgánu navrhovat pana Kunetku, ale já zásadně budu proti, protože není objektivní,“ doplnil své vyjádření starosta. Neuvědomil si, že tím vlastně sám podporuje obavy občanů, že v minulosti při hospodaření s městkým majetkem mohlo dojít k přehmatům, které si přeje zatajit. Zaznělo také zhodnocení práce komisí v uplynulém čtyřletém období. Sám starosta musel přiznat, že posledního „půl roku už nepracoval kontrolní výbor“. Dlužno dodat, že závěry kontrolorů minulá Rada města nebrala v úvahu. Je paradoxní, že i v těch případech, kdy bylo prokázáno pochybení, nedošlo k žádnému řešení. Ostatně velmi často neakceptovali páni radní, sdružení kolem starosty, ani návrhy jiných odborných komisí.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena