MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Kdo může za problémy s výstavbou Střelnice

Ivan Turnovec

„Turnov - Přestavba kulturního domu Střelnice za více než stotřicet milionů korun bude pokračovat nejspíš až na jaře či dokonce v létě.“ Tak začíná příspěvek Město chce stavět dál pana redaktora Komárka v MfD 3. prosince. Vysvětlení proč došlo k přerušení stavby neuvádí (nějaké texty na toto téma naleznete níže). Starosta Turnova a jeho zástupkyně se svými novými vyjádřeními před novinářem snaží vše ještě více zamlžit. Mlčí o tom, že plánována byla rekonstrukce, že původní budova byla proti plánu záměrně zbourána celá, právě proto, aby se postavila budova nová. Když slíbil finanční prostředky mecenáš Horáček, tak ať se spotřebují, to je turnovská logika.

Vymlouvají se na nový geologický průzkum, který má údajně poskytnout projektantovi naprostou jistotu pro budování základů budovy. Znovu opakují nesmyslné tvrzení o skále a „jinde je terén měkký a navíc nesourodý“. Snaží se tak zamaskovat, že původní projekt byl špatný, a to přes to, že podklady od libereckého geologa byly pro založení stavby dostatečné. K problémům, a pozastavení stavby došlo právě proto (a dodatečně musím přiznat, že nic lepšího nemohl vedoucí turnovského kulturního centra, na kterého byla dodatečně přesunuta zodpovědnost, udělat).

Zarážející je, že město mělo k dispozici posudek na projektovou studii i dokumentaci, který na jednotlivé chyby upozorňoval. To že mu nebyla věnována pozornost je trestuhodné. Ještě trestuhodnější je ale důvod. Starosta města ing. Hejduk si zahájení stavby bez řádného projektu vynutil z „politických“ důvodů, chtěl mít hrubou stavbu dokončenu v době komunálních voleb a Silvestr 2002 chtěl slavit v nové budově. Svou zodpovědnost až dodatečně přesunul na zástupkyni, která problematice vůbec nerozumí a na vedoucího TKS - ten tím že stavbě zabránil, udělal jediné co mohl.

Založení stavby bude vyřešeno sítí mikropilotů s tím, že ta bude nést základovou desku. Nic jiného se nedá vymyslet. Zvýšení ceny investora, tedy město, polekalo a proto se pokouší opakovanými geologickými průzkumy toto zvýšení zdůvodnit onou tzv. „složitostí geologických poměrů“. Při tom jediné co nový geologický průzkum dokáže, bude zjištění, jakou věrohodnost mají piloty provedené v předstihu (než došlo k přerušení prací) a geologicky nedokumentované (tedy pro projektanty i stavaře nedůvěryhodné). Nebezpečí sesutí, které by hrozilo při zahloubení do svahu podle špatného projektu se dalo řešit poměrně snadno posunutím stavby a změnou dispozičního projektu. Vedení města v čele se starostou by muselo přiznat své pochybení. K tomu nedošlo, a tak se hledají zástupné problémy.

Díky tomu, že si pan starosta z ryze osobních důvodů vynutil zahájení řádně projektově nezajištěné akce je vše co následovalo jeho osobní vinou. Problémy s výstavbou Střelnice nejsou ale v Turnově jediné, jsou ale také důvodem, proč se staronový starosta ing. Hejduk za pomoci svých blízkých všemožně brání tomu, aby se městské rozhodování a hospodaření kontrolovalo. Naposledy veřejně prohlásil, že nedopustí aby byl předsedou kontrolní komise zastupitel Josef Kunetka, který na pochybení radnice opakovaně upozorňuje (a jen pro zajímavost ten byl v rámci komunálních voleb druhým kandidátem s nejvyšším počtem preferenčních hlasů, zatím co starosta na vlastní kandidátce propadl ze druhého až na páté místo).

Výstavba Střelnice je krásnou ukázkou toho, o čem jsme psali v předchozích příspěvcích, proč starosta města nedopustí, aby se do kontrolní komise dostali lidé, kteří by skutečně kontrolovali a požadovali, aby se z jejich zjištění učinily závěry.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena