MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Slováci připravují nový zákon o střetu zájmů

Ivan Turnovec

Problémy, se kterými se potýkáme u nás, mají i jinde. Jde o střety zájmů v komunální politice, kde leckdy starostové obcí zapomínají na to, že jejich povinností je sloužit občanům a nikoli sobě samým, a že obec není jejich neomezeným panstvím a městský rozpočet nejsou jejich peníze. Na Slovensku si to uvědomují a připravují zákon, kterým se problém snaží řešit. Je smutné, že u nás si ze střetu zájmů ani starostové, ani další zastupitelé často hlavu nelámou (důvodem je že dosud pro tyto případy neexistují sankce, a nějaká morálka pro ně nic neznamená).

Deníku SME z 15. 3. 03 na první straně uvádí:

Zákon o konflikte záujmov sa chystá i na starostov a obecných poslancov. Na samosprávu prechádza podstatne viac peňazí a právomocí jako doteraz a spolu s tým sa zvyšuje riziko korupcie. Pripravovaný zákon o konflikte záujmov by sa mal týkať aj tisícov starostov a poslancov samosprávy.

„Korupcia a klientelizmus na miestnej úrovni existujů, len sú rozložené do velkého počtu územných celkov a menej viditelné“ hovorí splnomocněnec pre reformu verejnej správy Viktor Nižanský.

...

„Každý verejný činitel by mal skladať účty verejnosti. Žije predsa z peňazí obyvatelov.“ Souhlasí starostka Pažite v okrese Partizánské Slavka Súlovová, súčasně poslankyňa Trenčianského kraja.

...

Nový zákon by mal zakázať účast poslancov a možno aj starostov v orgánoch společností, které patria mestu či obci. Spoluautor návrhu zákona Vladimír Pirošík tvrdí, že najma ve vetších mestách dostávajú za tieto funkce slušné peniaze.

...

V zákoně by mali byť aj tzv. postzamestnanecké obmezenia, aj kde nie také prísne jako na priklad u ministrov. Starosta by sa určitý čas po uplynutí mandátu nemohol zamestnať vo firme, ktorá za jeho „starostovania“ dostala od obce objednávku.

Myslím si, že není co dodávat. Bylo by žádoucí, aby si naši zákonodárci uvědomili, že svou laxností umožňují malým diktátorům vládnout v obcích zcela nedemokraticky.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena