MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Kašna byla postavena špatně

Otakar Grund

Dominantu turnovského náměstí Českého ráje, kterou zaplatil B. J. Horáček a spolek rodáků, nelze používat, protože z ní už pět let těsněním ve stěnách vytéká voda. Stavba však byla provedena podle projektu, který nikdo nerozporoval. Opravář Vít Eckert nyní celou práci označil za stavební zmetek.

Replika historické kašny na náměstí Českého ráje za více jak milion korun postrádá kvalitní izolační vložku mezi dnem a pískovcovými boky. Navíc ve spodním boku byla objevena dvoucentimetrová trhlina, dlouhá zhruba 20 centimetrů a boční kvádry nebyly spojeny tzv. “zámky”. Rovněž na dno kašny byly použity pískovcové desky netradičně malých rozměrů a nedostatečné tloušťky, tedy nevhodné. Izolace byla provedena neodborně a použité materiály zřejmě horší kvality, než tato stavba zákonitě vyžadovala.

Zhruba takto charakterizoval nefunkční stavbu kašny po podrobné prohlídce Vít Eckert z Prahy, který byl přizván k její snad už páté opravě. Podle něj to jsou vážná profesní pochybení stavitele kašny, která se dají hůře či lépe odstranit.

Nejhorší zjištění jej však čekalo při odstranění těsnícího tmelu, ve spojení dna a bočních kvádrů. Spodní deska totiž končila těsně před obvodovou stěnou a mezera mezi ní, dnem a betonovým základem byla vyplněna jen penetrací a zakryta vrchním tmelem. “Tohle je zásadní nedostatek a každý, kdo staví kašny, to ví. Bohužel, dnes tyto práce provádějí i firmy, které s tím nemají žádné zkušenosti a hledí jen na peníze,” řekl nám Vít Eckert. Ten z tohoto důvodu považuje turnovskou kašnu za stavební zmetek.

Vedoucí ORM Pavel Kanclíř, který minule slíbil podrobnější informace, nám předložil veškerou projektovou dokumentaci i s technickou zprávou. Podle ní projektant, Transconsult s. r. o. v Hradci Králové skutečně počítal s provedením dna i bočních stěn tak, jak bylo stavební firmou Kožíšek z Pardubic, prostřednictvím realizační firmy pana Jóna z Hořic zhotoveno.

„Zástupce této firmy vystupoval tak přesvědčivě a předložil takové reference o minulých stavbách, že jsme neměli pochyby,“ řekl vedoucí Kanclíř v úvodu naší návštěvy. Podle něj je nyní hlavním problémem napojení dna na boční stěny kašny, kde má být po celém vnitřním obvodu vysekána spára až do betonového lože, do níž bude vložen těsnící tmel, pravděpodobně silikonový. Železobetonový základ je prý dostatečně pevný a těsnění v nové spáře by mělo zadržet i vodu, prosakující pískovcovými deskami ve dnu. Zámkování kvádrů obvodního zdiva opravit nelze, ale prosakování vody by měl zabránit izolační nátěr. Pokud by i toto řešení zklamalo, Kanclíř uvažuje o posledním řešení, vložení olověné vany.

Jediné pozitivní na celé záležitosti prý je to, že město v rámci záručních oprav, které trvají už pět let, údajně nebude nic platit. Nakolik bude turnovské zastupitele zajímat situace, kdy dominanta náměstí, kterou výrazně sponzoroval čestný občan města B. J. Horáček a spolek zdejších rodáků, a kterou nelze už pět let provozovat, přestože na jeho realizaci dohlíželi dva odborní pracovníci za téměř stotisícové odměny, není možné odhadnout.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena