MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Čí vlastně jsme?

Otakar Grund

Čí vlastně jsme? Toť otázka, kterou si občas občané Turnova musí klást. Město Turnov, nazývané také Srdcem Českého ráje, bylo už kdysi dávno městem nemalým, známým, a posléze snad i proto městem okresním.

Tuto posledně jmenovanou výsadu za pohnutých okolností v počátku sedmdesátých let díky horlivým komunistům ze Semil ztratilo, když noví reformátoři sloučili dva tehdejší okresy, Jilemnický a Turnovský v jeden. Jeho sídlo převedli téměř do středu nového území, do Semil.

Po nedávné územně správní reorganizaci moudří úředníci přiřadili celé teritorium z bývalého Východočeského kraje do kraje Severočeského, tedy do dnešního Libereckého, kde už před lety Turnov byl. K překvapení čtenářů tuto změnu nezaregistrovali někteří současní novináři a publicisté, a řadu území turnovských uvádějí jako Semilsko či Liberecko a podobně. Aby svým znalostem o zeměpisu a územním rozdělení nasadili korunu, zahrnuli pro změnu město Turnov i do regionu Jičínského, nic nedbajíce na to, že leží zcela v jiném kraji. Zřejmě se domnívají, že i do Dolánek a na Dlaskův statek je z Jičína či Hořic jen coby kamenem dohodil.

Zatímco srdce zeměpisců i patriotů tyto nepřesnosti přímo zraňují, cizinci si s tím hlavu nelámou. “Máte krásné okolí Jičína,” řekl mi tu onehdy jeden z návštěvníků města. Odvětil jsem, že zejména podzim u nás na Brněnsku bývá překrásný. Poněkud znejistěl a pak odpověděl neutrálně: A-a-ano, máte tu opravdu krásně. Nato poodešel a začal netrpělivě něco hledat v mapce…


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena