MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

V Turnově vznikne KOP, nebo KPOT?

Otakar Grund

Podle informace z minulého týdne (Právo 21.5.04) místostarostce i starostovi Turnova někdo ukradl soukromá auta. Na rozdíl od dámy v čele města, vlastnící staršího „Formana“, starosta přišel o zánovní Octavii. Stali se tak oba jedněmi z mnohých, kteří v koloběhu dnešního života náhodně přišli o svá vozidla, nebo tak někdo důrazně projevil nesouhlas s jejich politikou a vedením města?

V malém městečku Turnově by to nebylo nic nového Podobná situace tu totiž nastala už před pár lety, kdy shořela kolna pro garážující vozidla jednoho z městských zastupitelů, což současný starosta společně s výhružnými telefonáty představitelům radnice neváhal označit za politický teror. Tehdy pohotoví místní žurnalisté, mimochodem odměňovaní z městského rozpočtu, ihned spěchali pro vyjádření k jednomu z opozičních představitelů veřejné správy, zda náhodou o incidentu nic neví, a s pečlivostí policejních detektivů zjišťovali, kde se pohyboval ve chvíli vzniku požáru?

Blíží se opět volby do krajských i místních zastupitelstev a je nabíledni, že i v komunální politice se „přitvrdí“. Je docela možné, že turnovský starosta nový incident znovu prohlásí za politický teror, a opět obviní z nečinnosti policii. Zatím prý uvažuje o založení Klubu okradených politiků (KOP). V městě se už ale proslýchá, že někteří občané přemýšlejí, že založí jiný, ovšem daleko početnější klub, který by měl nést název „Klub politiky okradených Turnovanů“ (KPOT). Korunu všemu totiž nasadil další starostův zástupce, který ve zmíněném článku Práva prohlásil, že on jako poctivý zastupitel má pouze starou škodovku stopětku, a ty se prý už nekradou. Mínil tím, že jeho dva kolegové v čele města jsou, na rozdíl od něho, nepoctiví?

Veřejným tajemstvím je totiž skutečnost, že vedení města poměrně často promíjí nemalé pohledávky některým svým neplatičům, zatímco jinde naopak razantně šetří, protože v jeho pokladně neustále chybí několik desítek milionů. Nemalé jsou i finanční odměny úředníkům města, kteří jsou zcela oficiálně hodnoceni především za loajalitu k jeho vedení. Na mnohé podivné praktiky v hospodaření města už dvakrát upozornil ve zprávách i jeho vlastní Kontrolní výbor. Není divu, že se proto na mnohé požadavky občanů peněz nedostává a to je zřejmě důvod, proč se řada z nich cítí doslova okradena.

Jedno jediné však mají kupodivu oba případy společné. Konkrétní viníky. Ty nejnovější zatím policie nevypátrala, avšak ty první vedení města občanům už léta pečlivě tají.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena