MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Jde skutečně o umění domluvit se?

Ivan Turnovec

Nemohu se zbavit dojmu, že nás v posledních dnech, po vládnutí toužící, politická reprezentace slepující nefunkční koalici (a nejvíce její slepé střevo US) velmi klame. V jejích proslovech i novinových článcích je nám předkládána jako nutná a ideální vlastnost politika, jeho schopnost domluvit se, a schopnost přistupovat na kompromisy.

Jak to ale s tou schopností domluvit se, a s politickými kompromisy vlastně je? Zamýšlím se nad tím celá léta. Má životní zkušenost je taková, že bývají chvíle, kdy už není o čem se domlouvat a kdy také není možný žádný kompromis. Příkladem může být 21. srpen 1968. Okupace republiky pro mne a řadu dalších zůstala okupací. Nenechali jsme se přesvědčit a tak náš názor ovlivnil na řadu let náš život. Nebylo ale o čem diskutovat.

Diskutovali jiní – převlékali kabáty a bez uzardění využívali výhod, které jim rudé knížky a loajalita zaručovaly. Zarážející je, že výhody se po roce 1989 nezměnily, ti, kteří se dostali k moci jich od prvé chvíle začali využívat pro sebe a své blízké. Služebný servis se nezměnil a to ani personálně. Zůstaly speciální prodejny pro funkcionáře, nadstandardní lékařská péče, a další výhody. Zpětně se zdá, že to vše je právě onou „domluvou“. Nakonec odtrženost politiků od normálního života je zřejmá. Zásadová Marvanová se svým partnerům ve vedení strany a v parlamentu nelíbila právě proto, že je mohla připravit o výhody ke kterým se díky úplné ignoraci slibů dávaných voličům dostali.

Ještě si dovolím vzpomínku. Po dubnovém plénu KSČ v roce 1969 jsme na rozhodnutí o změně polednového vývoje reagovali tím, že na dveře údržbářské dílny, v Karborundu Benátky nad Jizerou, jsme nakreslili černý čtverec a k němu připsali – USNESLI JSME SE ŽE JE TO BÍLÝ KRUH. Toto naše paradoxní usnesení znamenalo jen další problémy mé i kolegů. Na problém kompromisního dohadování jsme ale upozornili s dostatečnou razancí. Tento paradox by si někteří současní straníci měli uvědomit. Existuje jen dvojí volba: SVĚDOMÍ nebo NORMALIZACE. To druhé jsme už před lety prožili. Proto se nám kompromisy a domluvy za každou cenu nelíbí.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena