MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Mraky v galerii Safír

Ivan Turnovec

Pro fotografa je nebe bez mraků smutné. Naštěstí jsou mraky na obloze úkazem častým. Slouží obvykle jako pozadí přírodních i skupinových záběrů. Polského fotografa Janusze Pytela z Jelenie Gory napadlo zaměřit svůj fotoaparát na mraky. Využil při tom i svou odbornost, je geografem a mračna na obloze jsou předmětem fyzikálního zeměpisu. Představuje je na svých snímcích nejen jako přírodní, ale i jako estetické umělecké objekty. Podařilo se mu to dokonale. Jeho fotografie si zaslouží pozornost a díky turnovskému fotoklubu Safír se s nimi mohou ve stejnojmenné galerii v muzeu Českého ráje od soboty 17. července seznámit i návštěvníci Turnova.

Janusz Pytel patří mezi významné polské fotografy, zúčastnil se již osmdesáti výstav nejen doma v Polsku, ale i v řadě galerií v USA, Německu, Francii, Ukrajině i v Čechách. Výstava jeho mraků si zaslouží pozornost všech milovníků přírody. Potěšitelné pro naše občany může být i to, že řada snímků pochází z podkrkonoší, i když, jak pronesl Břetislav Jansa, během sobotní vernisáže „mraky nezajímají žádné hranice ani politické názory, jsou na celém a jsou tam pro úplně všechny, a hlavně jsou krásné“.

Co na závěr, snad jen tolik, že zajímavá výstava fotografií v galerii Safír v Muzeu Českého ráje potrvá do 14. srpna. Kdo bude mít možnost jistě jí ocení.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena