MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Stanovisko Josefa Kunetky k relaci RTT o výbuchu v roce 1983

Stanovisko k relaci Regionální televize Turnov (RTT) - komentář odpovědného redaktora JUDr. Brunclíka k události roku 1983 "Výbuch ve vojenském prostoru okupační sovětské posádky Vesecko". Po projekci videozáznamu prohlašuji relaci za projev nebezpečné fantasmagorie a za pokročilý stav nenormálnosti.

V Turnově má radnice svá městská média. Je to RTT, které je de facto od roku 1996 soukromým podnikatelským subjektem, zvláštním způsobem však "zaštítěným" městem a financovaným z veřejných prostředků - rozpočtu města. "Příjemců" tohoto vysílání je pouhá 1/3 turnovských domácností. Jako celoplošnou ji ani nelze realizovat. Za pouhé dvě čtvrthodinové relace týdně dostává provozovatel statisícové finanční příspěvky od města (na rok 2000 je podepsaná smlouva na "příspěvek" 2 miliony Kč). Zvláštností smluvního vztahu města a RTT se už zabývala i Česká rada pro rozhlasové a televizní vysílání a v září 1999 udělila provozovateli pokutu 1 milion korun za neoprávněné vysílání.

Je nutno konstatovat, že RTT bylo dokonce prohlášeno za "veřejnoprávní", většinou provádí "skrytou" (někdy i otevřenou) prezentaci představitelů radnice a současně s tím skandalizaci opozice. Radniční představitelé si vynucují pouze pozitivní medializaci svého konání, kritika je pro ně destrukcí a paralýzou chodu radnice. "Skrytou politickou prezentaci" má RTT i zakotvenu v uzavřené smlouvě s radnicí. Zcela samozřejmě pracuje potom ve smyslu moudra S. J. Lece "Chléb otvírá každá ústa". Za "plná ústa" cílevědomě, bez ohledu na fakta, ovlivňuje veřejnost a je jí lhostejné, že neplní žurnalistické poslání:

  • Podávat zprávy pravdivé, přesné, ověřené, vyvážené.

  • Podávat zprávy, na které se může divák spolehnout, aniž by musel zkoumat řadu souvislostí (např. jaký je vztah žurnalisty k popisované události, či k jejímu představiteli, jaká je jeho přímá i nepřímá "existenční" závislost…).

Je neetické spoléhat na to, že veřejnost (obecně "publikum") nemá čas a mnohdy ani zájem zkoumat, zda žurnalista podal zprávu "neovlivněnou". V seriozní společnosti existují psané i nepsané etické kodexy. Ty však RTT neplní.

Konkrétně však k poslední relaci RTT "Výbuch 1983 v Turnově". Redaktor RTT JUDr. Brunclík v relaci zpochybňuje známé a dříve (po listopadu 1989) mnohokrát zveřejněné skutečnosti. Vrací se k události, která prokazatelně neměla žádné radioaktivní účinky. Srovnání s Černobylem je naprostý nesmysl. Autor relace JUDr. Brunclík se vydává za mediálního a právního experta. Měl by si uvědomit, že "vypouštění" a jakékoli podávání neověřené zprávy, lze považovat za jakýsi druh poplašných zpráv. Nutno konstatovat, že autor vyvolal u mnohých občanů stresové situace. V podvědomí značné části naší populace se zakořenila mnohá podezření z onemocnění rakovinou. Mnozí občané se necítí dobře a rakoviny se obávají. Podobné zprávy je jen rozrušují. Mluvit o následcích biologických zbraní, jak to v relaci RTT dělá, je jen další nesmysl, stejně jako vykládání o vzducholodích, které převážely jaderné hlavice… Co dodat k public relations JUDr. Brunclíka? Považuji to za nedostatek soudnosti, za neetickou snahu po senzaci - senzaci za každou cenu.

V polistopadovém období roku 1989 jsem si vytkl za osobní cíl - urychlený odsun posádky sovětských okupantů (protest proti vstupu vojsk 21. srpna 1968 mně zásadně změnil pozdější život). Aktivně jsem se podílel na odchodu posádky z Turnova. Jedním z prvních bodů organizování odsunu bylo prověřit okolnosti výbuchu v roce 1983, dále "funkčnost a poslání" této mobilní raketové posádky, ekologické následky jejího dvacetiletého působení v Turnově a majetkové "vyrovnání". Byla prováděna řada ženijních a chemických šetření, vč. geologického průzkumu (bylo nutno vyvrátit fámy o podzemních skladech raket). Dovolím si tvrdit, že o tom všem mám dostatečný přehled a jen mne udivuje, že v oné době se JUDr. Brunclík v Turnově příliš neangažoval. Postrádal jsem jeho "kameramanské" zkušenosti z doby předlistopadové při snaze zdokumentovat přípravu i samotný odchod sovětských vojsk z Turnova. V té době měl JUDr. Brunclík jiná "poslání" a teď se to snaží nějak dohnat (a snad i předehnat).

Josef Kunetka
občan a zastupitel města Turnova za VPM
U lip 377, 511 01 Turnov
17. května 2000


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena