MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Liší se homo sapiens od neandrtálce?

Shyamoli Hájková - Dasová

Že je to divná otázka? Jak pro koho. Já tvrdím, že rozhodně na ulicích našeho krásného města ne. I když, asi bych měla podotknout, že z určitého pohledu ano. V době kdy, odhazoval neandrtálec odpadky přímo pod sebe na zem, to byla z jeho strany nejen neuvědomělá činnost, ale ve své době i ekologicky vhodná činnost. Jeho odpadky byly vždy jen biologického původu a proto v procesu hnití vytvářely živiny pro další organizmy. Dnešní člověk by měl dávno vědět, že většina jeho odpadů už nemá biologický původ nebo byl tento původ natolik změněn, že už se tak snadno nerozloží, a rozhodně z nich na ulicích města nevznikne vhodná živina pro ostatní organizmy. Vznikne z nich jen nepořádek a výživa pro potkany a myši. To zřejmě většině občanů nevadí a proto jako neandrtálci odhazují odpadky přímo pod sebe.

Koupíme-li si nějaký pamlsek v obchodě, je nejlepší odhodit jeho obal přímo pod sebe. Ptáš se proč? „No přece proto, že je všude málo košů! Co se divíš? Přece se nebudu vracet takový kus nebo nosit odpadky až někam, kde koš je, nebo si snad myslíš, že bych si ho měl dát do kapsy nebo přidat do tašky s nákupem a vyhodit jej až doma? Jsi blázen. Víš co? Ať to někdo uklidí! Platíme takové nekřesťanské daně a ceny a poplatky za odpad. Tak ať uklízej !“

Aha, už jsem to pochopila. To promluvila malá mstivá česká dušička. Já hlupák! Teď už je to jasné ! Musím se opravit. Na otázku, zda se liší Homo sapiens od neandrtálce, musím odpovědět ano a hodně. Neandrtálec byl ve své hlouposti inteligent, věděl komu se má mstít. Huhuovi, protože mu sebral banán. Inteligentní Homo sapiens je ve své chytrosti vlastně hlupák a navíc se mstí imaginárnímu někomu za imaginární něco. Hojí si své bolístky a stresy života necitlivostí proti něčemu co se nemůže bránit. Ulicím svého města, Městu jako veřejnému subjektu, obchodům, ostatním lidem a hlavně sám sobě. Protože město, to je životní prostředí člověka. Ať se mu líbí či ne, je to nejen lidský výmysl, ale i lidský produkt. Nejlepší lidský produkt, kterým nahrazuje přírodu. Člověk povýšil své hodnoty nad hodnoty, kterými tato živá planeta miliony let řídila svůj vývoj. Nyní odloučen od své podstaty, kterou je příroda sama, není chopen bez stresu žít v prostředí, kterým přírodu nahradil. Za to se stal necitlivým k ostatnímu a k ostatním. Lidé proboha probuďte se! Chcete lepší život? Kde jinde jej najdete než v sobě, v tom jak se chováte k ostatním lidem, k cizím věcem, protože ke svým věcem se často chováte lépe než k ostatním lidem, a především k přírodě, k životnímu prostředí nás všech. Tedy i k životnímu prostředí města, ve kterém žijete. Proto jsou i odpadky pod našima nohama jen výpovědí o stavu našich srdcí, a ač dnešní člověk, na rozdíl od neandrtálce, potkává přes den více lidí než stromů, potřebuje kolem sebe krásu, čistotu a lásku. To vše existuje i v našem krásném městě, jen by to mělo být víc vidět. My všichni jeho obyvatele bychom proto měli něco udělat. Mně by stačilo, kdybychom alespoň přestali jako neandrtálci odhazovat odpadky pod sebe na zem.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena