MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

O územním plánu a volbách

Ivan Turnovec

Územní plán, a strategický plán tím více, by měl být základním kamenem umožňujícím rozvoj obce, kraje či celého státu. Zatím ale většinou jde o něco úplně jiného. Často je zneužíván ke získání osobních nebo skupinových cílů. Zamýšlí se nad tím kandidát na hejtmana, starosta obce Jindřichovice Petr Pávek:

„Problém je v tom, že územní plány jsou často formulovány zcela nesrozumitelně. Je to řada technických výroků, které málokomu něco řeknou. Ale důvod nesrozumitelnosti není v těch technických výrocích, nýbrž v tom, že územním plánům chybí vize. Chybí jim velmi často ten úvod, směřování…

Politici, různé profesní zájmové skupiny i občané mohou říci, kam by se podle nich měl vývoj určitého území ubírat, a teprve potom nastoupí územní plán, který je nástrojem této vize. Když chci například někde postavit průmyslovou zónu, pak musím dopředu vědět, kam budou děti zaměstnanců chodit do školky a do škol. Když tohle nejsem jako politik schopen provázat a zohlednit, nemám ve veřejném životě co dělat.

… územní plán bývá často předmětem spekulací. Na příkladu Liberce to je velmi patrné. Není tajemství. Že se dopředu domluví zájmové skupiny s politickou reprezentací na tom, kde se budou stavět domy. Často není náhoda, že ty pozemky někdo před tím koupil jako louku za tři koruny metr čtvereční a pak jejich cena vyšplhá na tisíc korun. Je to opravdu dobrý obchod, ale to není rozvojová politika, to je korytářství.“

Slova pana starosty Pávka vytažená z jeho minulý měsíc vydané knihy Mám vizi jsou pravdivá a inspirující. V souvislosti s tahanicemi kolem strategického plánu města Turnova, je velice rád předkládám veřejnosti. Osobně bych uvítal, kdyby se pan Pávek stal hejtmanem. Kandiduje za Stranu pro otevřenou společnost – to pro ty, kteří jej budou chtít volit. O Jindřichovicích se mohou zájemci mnohé dovědět z webové stránky www.jindrichovice.cz - no a to že je v této obci internet k dispozici zdarma také svědčí o přístupu k občanům.

A jak to dělávám dost často pro turnováky přidám ještě jeden citát, který je vlastně reakcí na mnohé činy a slova našeho starosty (ten kandiduje za koalici Unie pro sport a zdraví a DRS, to aby se někdo náhodou nespletl díky atraktivnímu názvu uskupení). Začnu :Kdybych pobíral například v Jindřichovicích plat starosty a hradil z prostředků obce provozní výdaje spojené s výkonem své funkce, vysál bych skoro celý vesnický rozpočet. To jednoduše znamená, že v Jindřichovicích není a nemůže být politika koryto a že zde nejde používat z rozpočtu peníze pro sebe a současně chtít obec rozvíjet.

V takovém Liberci (platí i pro Turnov – poznámka it) to už je jiné. Radnice pracuje se zhruba 1,5 miliardou, a tak jde jen o to, dát peníze tam, kde to hrozí kolapsem systému, a zbytek zůstává na přerozdělení mezi politiky. Což se přímo, nebo nepřímo děje prostřednictvím různých zakázek nebo firem.“

Turnovský starosta ing. Hejduk se nestyděl vykřikovat prostřednictvím MfD, že mu sice plat stačí na dobré živobytí, ale že se mu to zdá málo a že by chtěl více (viz níže článek Starosta Turnova promluvil). Je s tedy podivem, že se tlačí i nadále do politiky. O tom co mu řekl občan Verich na představení kandidátů pro krajské volby napsal Otakar Grund (opět snadno naleznete pod názvem Kandidátům se o dálnici mluvit nechtělo).

Kandidáty do krajského zastupitelstva je třeba vybírat velmi opatrně, pomoci by mohlo i porovnání slov a činů starostů Pávka a Hejduka.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena