MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Jak mizí dobré mravy

Zúčastnil jsem se 27. dubna veřejného zasedání turnovské městské rady. Dva z bodů programu, nebo spíš jejich řešení, mne přinutily sednout a o zážitek se rozdělit se čtenáři.

Město Turnov postihla v březnu povodeň, má poničené komunikace a potřebuje každou korunu. Padesátimilionové zadlužení také není maličkost a tak by člověk očekával, že se bude šetřit s každou korunou. Požadavek státní Hotelové školy na odpuštění části nájemného za rok 1999 ve výši 800 000,- Kč a požadavek na snížení nájmu o celý milion na rok 2000, mne proto překvapil. Ještě víc mne ale překvapila diskuse k tomuto problému. Nájemné platí městu vlastně stát a ve státním příspěvku pro rozpočet školy je s nájemným počítáno. Starosta města ing. Milan Hejduk nicméně řekl, že pro dlužnou částku by město muselo školu zažalovat, částku by jistě dostalo, ale určitě by pak byl odvolán ředitel školy, proto doporučuje dluh prominout. K věci se vyjadřoval i ředitel školy Mgr. Špetlík, jinak radní města a přítel pana starosty. Z jeho projevu jsem pochopil, že by mu při placení nájmu chyběly peníze na odměny. Přes návrhy opozičních zastupitelů za VPM, aby bylo odpuštěno pouze penále a jednalo se o splátkovém kalendáři, byl při hlasování požadavek o odpuštění dluhu odhlasován. Rozhodl o tom jediný hlas (v podstatě hlas toho kdo o odpuštění požádal). Dle zákona je vše v nejlepším pořádku, dobré mravy při tom ale určitě nezvítězily. Hotelová škola počítá s tím, že se poměrně brzy odstěhuje do nové budovy, jejíž výstavbu financovalo město společně s mecenášem, panem ing. Horáčkem. Odpouštět státu nájemné a současně mu nabízet novou budovu na jejíž výstavbě se nepodílel, je skutečně nestandardním řešením. Vycházel-li požadavek na odpuštění dluhu a snížení nájmu z ministerstva školství (o čemž pochybuji), se dozvím, protože dotaz jsem panu ministrovi odeslal.

Nemohu si pomoci, ale již podání žádosti o odpuštění dlužné částky radním města, který je vlastně za dluh profesně zodpovědný, se mi jeví jako střet zájmů. Využívání funkce a osobního přátelství se starostou a ostatními radními pak má k dobrým mravům velmi daleko. V Turnově je to ale patrně normální. Hned další bod jednání to potvrdil. Opět se jednalo o odpuštění dlužné částky, tentokrát sportovcům, kteří si od města peníze půjčili (kromě toho dostávají každoročně na svou činnost příspěvek z městského rozpočtu). Žadatelem byl další radní a opět se jednalo o osobu za dluh funkčně zodpovědnou. Odpouštění dlužných částek vybraným organizacím jejich odepsáním již turnovská radnice několikrát udělala, asi i v těch případech byly žadateli páni radní.

Ivan Turnovec
28. dubna 2000


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena