MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Podivné zdůvodnění koalice ODS a ČSSD

Ivan Turnovec

Uplynulé čtyři roky vládla v Libereckém kraji ODS, jí sekundovala ČSSD. O tom co slibovali před volbami, co z toho splnili a co nikoli, dnes všichni decentně mlčí. Nicméně členové parlamentních stran se poznali a vědí, že jim jde o vládnutí a ne občany. Ostatně to bylo nejen důvodem bývalé smlouvy ODS a ČSSD, ale i jejich společného odporu proti zavádění přímé demokracie na celostátním hřišti. Tito politici „profesionálové“ (ne sice odborností, ale tím že se politikou živí) nepřiznají jaké jsou jejich skutečné cíle. Současná nová Národní fronta, i přes mediální hrátky, jim v případě vítězství ČSSD, umožní živit se politikou dál).

Už nyní je jasné, že náš liberecký region je obsazen koalicí zastupitelů, snažících se urvat pro své věrné finanční prostředky. O tom aby se vytvářely spravedlivé infrastruktury, se ani příliš neuvažuje. Nakonec tvrzení o populismu, kterým Radim Zika zdůvodňuje proč nejsou ve vedení kraje zástupci SOS a proč jejich mluvčí Petr Pávek není hejtmanem, to jen potvrzují. Nakonec Jindřichovice asi autor a zástupci ODS neznají, a co se týče knihy pana Pávka, tak se číst také nenamáhali. Tito páni „profesionálové“ z ODS jako jediní vědí, na úrovni krajů, co je správné a potřebné, proto se utápěly peníze (např. v liberecké aréně), oni totiž dovedou občany k blahobytu i proti jejich vůli. Již jsem to jednou slyšel, bylo to v roce 1969 a prohlásil to Vilém Nový „dělnickou třídu dovedeme k socialismu i proti její vůli“. Dovolím si na tomto místě připomenout, že ve Švýcarsku když občané odmítnou některý z návrhů kantonální vlády, stará se tato vláda, aby splnila přání občanů. U nás je situace taková, že třeba starosta bez ohledu na usnesení zastupitelstva i přání občanů prosazuje dálnici Českým rájem (ostatně to je také snahou krajských zastupitelů za ODS).

Jestliže se volič stane součástí politické prostituce a zahodí své osobní i národní sebevědomí a morálku, tak má co si zaslouží. To se ale nestalo, i když řada občanů k volbám nepřišla. Problém je v tom, že většina voličů, kteří volili, byla straníky podvedena. Nakonec vytvoření koalice ve vztahu k občanům to jen potvrzuje. Svádět existující šlendrián pořád jen na komunisty je farizejské. Komunistická administrativa srostla s „elitářskou skupinou“ pragmatiků, a to nejen těch z ČSSD, vládnoucích díky převaze jediného koaličního hlasu v Parlamentu. Týká se to i ODS a jejích členů uvažujících pouze v kategoriích ekonomických, které kromě zisku nic jiného nezajímá. To je tragedií politického vývoje, který se stejně jako ten předchozí komunistický spoléhá na „strašáka“ a odvádí tak pozornost od skutečných občanských problémů. Důležité je, aby se svinstvo nestalo normou, ale bylo alespoň morálně odsouzeno. Současný ale trend není příliš povzbudivý. Dohoda ODS s ČSSD na krajské úrovni je účelová. Strach obou parlamentních stran ze strany neparlamentní je tedy logický. Věřím, že si to voliči zapamatují. Rozhodnutí ODS Libereckého kraje se časem vrátí celé straně a to je škoda.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena