MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Kdo lže, tomu zčerná jazyk

Petr Pávek

Kdo lže, tomu zčerná jazyk, říká staré české přísloví a bylo to to první, co mě napadlo, když jsem si přečetl ve včerejší MF DNES stanovisko předsedy klubu ODS v Zastupitelstvu Libereckého kraje Radima Ziky. I když u něj nespoléhám na základní lidskou hodnotu, kterou je svědomí, něco se v něm zřejmě odehrává, když chce tendenčními a překroucenými výroky vytvořit jinou skutečnost povolebního koaličního vyjednávání poté, co ODS zkusila diskreditovat SOS v očích veřejnosti.

ODS vyzvala SOS k prvnímu jednání až poté, co proběhla dvě oficiální jednání mezi ODS a ČSSD. Tak tomu bylo i při druhém jednání. To svědčí o prvoplánovém úmyslu poskládat tuto dvoukoalici navzdory všem předvolebním proklamacím obou stran i jejich ideologické a programové odlišnosti. Že za oběma uvedenými stranami stojí v Liberci stavební firmy, které se na spolupráci dohodly již před volbami, je fakt, který nemusím nikomu, kdo tu žije, připomínat.

SOS jednala s vyjednavači ODS dvakrát a vždy velmi korektně. Od samého počátku jsme v případné trojkoalici (ODS, SOS, ČSSD) uznávali jako budoucího hejtmana Petra Skokana a volební vítězství ODS.

Na prvním jednání jsme navrhovali vyváženou trojkoalici, která respektuje volební výsledek a dává vítězné ODS hejtmana a 4 místa v radě, tři místa pro SOS a dvě místa pro ČSSD v budoucí radě. Snažili jsme se o vytvoření rady, která na jedné straně respektuje výsledek voleb a na straně druhé umožňuje partnerskou a věcnou spolupráci.

Na druhém jednání jsme připustili i možnost přehození poměru míst v radě mezi SOS (2) a ČSSD (3), neboť naší prioritou nebyla křesla, ale snaha o věcné a odpovědné řešení krajských témat.

Ještě před jednáním zastupitelského klubu ODS jsem telefonicky informoval lídra a kandidáta na hejtmana Petra Skokana o našem postoji, že jsme připraveni jít do trojkoalice i za podmínky, kdy bude mít ODS většinu (5), SOS (2) a ČSSD (2), pokud jednací řád rady bude respektovat dvoutřetinovou usnášecí většinu (6:3). To by znamenalo, že by 5 zástupců za ODS muselo přesvědčit alespoň jednoho radního z koaličních partnerů. Výsledek jednání známe - koalice ODS a ČSSD vznikla, tak jak měla. Nechci, abychom jednou říkali „kdo lže, tomu zmodrá jazyk“.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena