MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Turnovská kulturnost

Otakar Grund

Hymna-ta krásná Tylova píseň o České zemi z původní Škroupovy Fidlovačky. Jistě však budete se mnou souhlasit, že jinak bude znít vítězným hokejistům v závěru světového šampionátu, jinak pak nejbližším příbuzným nad hrobem zabitého vojáka. O její tklivosti, hudební i textové i výrazové kráse však asi nikdo z nás nebude pochybovat. Tu mnozí z nás objevili už pradávno a pasovali ji na jakousi píseň písní. Takřka v předdůchodovém věku si to uvědomil i ředitel Turnovského kulturního centra a její první slokou zakončil i letošní rubriku „Vybíráme ze zhudebněných textů“ v měsíčníku Hlasy a ohlasy Turnovska. Stalo se tak, jak sám uvádí, po poslechu nového CD Pavly Kapitánové a Jakuba Zahradníka.

Bohužel ve svém nadšení učinil tak nešťastně, že by mu oba staří autoři rozhodně nepoděkovali. Graficky rozkouskoval text tak, jak by snad neučinil ani slepý mládenec a navíc každý řádek „zahájil“ velkým písmenem. A to i tam, kde to nejen postrádá smysl, ale kde věta pokračuje spojkou, předložkou nebo zájmenem, což obvykle ovládají už i děti v pátém ročníku základní školy. K dovršení té zkázy text „ozdobil“ i vlastním výrazem, podle něhož se v sadě „stkví“ dokonce „z jara“ květ. Nezná-li někdo z Čechů text své vlastní hymny, jednoho ze symbolů státnosti, je to smutné. Nezná-li jej však ředitel městské kulturní instituce, a před lety největší kulturní osobnost města, opravdu nevím jak to pojmenovat, protože diletantství je v tomto případě asi příliš slabé slovo.

„Proboha, kdo to tam v tom Turnově řídí městskou kulturu?“ řeknou si asi čtenáři těchto řádků. No, a tuším, že odpověď asi nebude jednoduchá. Žádný člověk nemůže znát všechno a každý se občas dopustí nějaké chyby. Jenomže existují určité meze. Meze, které ohraničují jisté profese, vytyčují chování člověka ve společnosti a konec konců i život společnosti samé. I to je její kultura. Pokud se ovšem nechceme vrátit ke společnosti prvobytně pospolné…


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena