MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

V Turnově se představí skupina Koňaboj

Ivan Turnovec

Skupina Koňaboj vznikla před rokem spontánním a jedinečným seskupením muzikantů z oblasti folku, folklóru, rocku, grunge a klasické hudby. Tvorba Koňaboje bývá stylově často přiřazována k Čechomoru či Fleretu. Díky důmyslným rockovým aranžím vsazeným na moravskou či slovenskou lidovou píseň vymezuje ovšem jejich hudba nový hudební styl, nazývaný členy skupiny "folklór-rock". Jak sami muzikanti říkají: "Původním a nepozměněným lidovkám pouze šijeme rockový kabátek". Koňaboji se tím daří oslovit velmi širokou skupinu posluchačů, a to od starší generace, která zná písničky z cimbálovek, až po generaci nejmladší, která v lidové písni teprve krásu začíná nacházet.

Za poměrně krátkou dobu své existence stačila skupina vydat demo, jehož kmotrem se stal Jiří Pavlica, vyhrát mezi konkurencí 620 hudebních skupin Zahradu v Náměšti na Hané, získat ocenění na Mohelnickém dostavníku, úspěšně se zúčastnit celostátního kola Porty v Jihlavě, Prázdnin v Telči, Setkání na Konopišti a oslovit největšího sponzora folkové hudby u nás Velkopopovického Kozla, který jim jako historicky první kapele vyšel vstříc.

V březnu 2004 vyšlo u Indies Records jejich první CD s názvem "Já sa koňa bojím". Na natáčení alba se kromě Koňaboje podílela i cimbálová muzika Zádruha z Dolních Bojanovic. Album obsahuje celkem 15 písní a najdete mezi nimi např. Stojí Kača - Žal, Padalo jabĺčko nebo Dvanasta hodyna. Poslední uvedená skladba se objevila v témže roce i na dvou samplerech Indies Records. První vydalo u příležitosti světové hudební výstavy (WOMEX) a druhé ve spolupráci s internetovým obchodem Vltava jako výběr nejúspěšnějších skladeb za uplynulý rok.

Napsali o skupině Koňaboj --- " ... Koňaboj se profiloval velmi dobře a úsporně zaranžovanými lidovkami, dle mého z Horňácka a širého okolí. Všemu vévodila nekompromisní rocková kytara Davida Řeháka a nádherný folklórní zpěv Jiřiny Šmukařové... " - Šaolin, www.folktime.cz, 7/2003; " ... vyškovský Koňaboj dokázal po necelém roce existence doslova uhranout diváky na našem největším festivalu folkové hudby, tedy na Zahradě v Náměšti na Hané. Přijel, zahrál na začátku méně navštíveného prvního soutěžního odpoledne a suverénně zvítězil v boji o diváckého Krtečka... " - Milan Tesař, www.proglas.cz, 7/2003; " ... muzikanti aranž vyšperkují hezkými nápady a než mohou začít nudit, přejdou k další folklorní perle. Za naprosto ojedinělé považuji spojení akustického kontrabasu s elektrickou baskytarou, potěšil mne i dres muzikantů a pochopitelně zpěvačka Jiřina Šmukařová, která je zvukově velmi průrazná ... " - Jiří Moravský Brabec, Folk & Country, 7/2003; " ... o syntézu těchto dvou proudů se dnes pokouší po vzoru Čechomoru řada formací, ale Koňaboj je jediný z nich výrazně odlišitelný, svůj ... " - Michal Jupp Konečný, www.folcountry.cz, 4/2004; " ... tito mladí hudebníci přišli s něčím na domácí scéně vcelku nevídaným. K tomu přičtěme dobré technické provedení, prosvětlený zvuk, pěknou melodii a vyjde vám velmi originální nahrávka ... " - Jan Binder, www.musiczone.cz, 4/2004 (5 hvězdiček ze 7 možných)


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena