MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Jak to vidí...

Pepa Lahváček

Na stránkách MF Dnes proběhla v první půli ledna "přestřelka" nad zbouranou Střelnicí mezi redaktorem listu Koberou a turnovským starostou ing. Milanem Hejdukem. Ten se v argumentu 3. své reakce zkráceně řečeno ohání tím, že by bylo asi hodně hloupé tehdy odmítnout velkorysý návrh pana Horáčka.

S tím lze asi beze zbytku souhlasit. Bohužel velká část turnovské veřejnosti si naivně myslela (i já), že Střelnice přijde "jen" zrekonstruovat a k ní budou přistavěny další potřebné prostory, z čehož v konečné fázi vznikne onen studiemi prezentovaný nádherný kulturně-společenský svatostánek.

To, že se tak nestalo, a šéf turnovské kultury Vašek Feštr podle staré adresy úřaduje na příčně prošlapané louce (už nevím, kde jsem to četl) však není tím pravým impulsem k napsání těchto řádků. I jako naprostý laik totiž dovedu pochopit, že nestabilní svah a jílové podloží asi bylo třeba nějak vyztužit...

Až je mi to samotnému už nepříjemné, ale neustále slyším starostovo ubezpečování všech těch "rejpalů a opatrníků" o tom, jak má město vše řádně ošetřeno smlouvami, takže i v situaci případného mecenášova úmrtí bude všechno OuKej. A právě v oněch proklamovaných garancích je zakopán Baskerwil.

Jak se totiž zdá, někdo něco zpackal. Ovšem postavit se ke svým chybám jako chlap dnes umí opravdu jen málokdo, resp. nikdo. Nedělají to soudci ani policisté podezřelí ze spolupráce s podsvětím, a nedělají to ani lékaři, kteří člověku odoperovali zdravou ledvinu. Ve finále svou chybu nechce uznat ani ministryně S., která bez výběrového řízení podepsala s právníkem smlouvu, která se sice mohla jevit jako velmi výhodná, ovšem soud teď bude řešit pro koho. Těch přehmatů kolem nás je zkrátka tolik, že už to nikoho ani nepohoršuje. To je hodně smutné zjištění, nicméně není proto od věci alespoň občas našim politikům připomenout, že obyčejní lidé si nemohu dovolit luxus hroší kůže a krátké paměti.

Jako občan Turnovská dokážu souhlasit také s tím, že ohromné úsilí věnované projektu Střelnice již nyní má viditelné výsledky. Dokonce věřím i tomu, že areál Střelnice bude stejně jednou obnoven. Podle pana starosty je to prý přirozená věc. ANO, stejně tak jako nám naši rodiče přirozeně vyprávěli o svých zážitcích ve Střelnici, také my o nich stejně přirozeně vyprávíme svým dětem, ovšem s vírou, že stejně tak přirozeně o nich nebudou svým dětem vyprávět naše děti.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena