MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Dar muzeu: zkamenělina stará 260 milionů let

ČTK

Dar muzeu: zkamenělina stará 260 milionů let. Turnov - Od soukromých sběratelů získalo nyní Muzeum Českého ráje v Turnově dva cenné dary: zkamenělinu starou zhruba 260 milionů let a achát starý přibližně 450 milionů let. „Zkamenělou rašelinu se zkamenělou šiškou uvnitř jsme dostali od již zesnulého sběratele Stanislava Langra a jeho manželky. Kombinace rašeliny se šiškou je v Čechách ojedinělá,“ řekl včera mineralog muzea Tomáš Řídkošil.

Manželé Langrovi věnovali muzeu ještě 130 dalších exponátů ze své sbírky - například zkamenělé přesličky nebo acháty. „V březnu začne v muzeu stálá výstava z Langrovy pozůstalosti,“ uvedl Řídkošil. Achát daroval muzeu turnovský patriot a geolog Ivan Turnovec.

Podle něj jde o nejstarší achát v Čechách. Pochází z Berounska a je obklopen horninou. Muzeum ho návštěvníkům ukáže společně se sbírkou manželů Langrových.

„Tak starý achát je velkou zajímavostí, i když vzhledem ke svému věku není zvlášť výrazný,“ upozornil Řídkošil. Muzeum přijalo cenné dary od soukromých sběratelů také loni.

„Někteří lidé mají doma rozsáhlé celoživotní sbírky z doby, kdy lomy a doly byly ve velkém rozmachu. Nyní se těžba omezuje a vzácných kamenů se dá objevit mnohem méně,“ podotkl Řídkošil.

Turnovské muzeum vlastní po Národním muzeu v Praze druhou největší kolekci broušených kamenů v Česku. Pocházejí nejen z Podkrkonoší a ostatních částí republiky, ale také z Afriky nebo z Jižní Ameriky.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena