MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Nejde jen o demolici

Ivan Turnovec

Na začátek si dovolím jako motto uvést slova architekta Vlado Miluniče (jeho Tančící dům i další realizované projekty jsou tím co bezesporu patří k tomu nejlepšímu co bylo v současnosti postaveno): To, čím česká architektura může přispět té evropské, je paradoxně trpká a nesdělitelná totalitní zkušenost. Problém je v tom, že jsme totalitní praktiky v rozhodování o výstavbě nepřekonali. Nyní ale k věci. V Liberci se diskutuje o plánované demolici obchodního domu Ještěd na Soukenném náměstí. Plní se tím již několik dní stránky krajské redakce MfD i místních tiskovin. Je to reakce na radniční zprávu o plánované grandiozní přestavbě libereckého dolního centra. Město má údajně silného investora. Ten má zájem zastavět podstatně větší plochu, než která vedle současného obchodního areálu patřícího Tescu zbyva. Představy investorových architektů jsou zatím jen velmi strohé. To napadají i někteří z architektů pokoušejících se tvrdit, že stavba poškodí ráz města. Výhrady jsou předčasné. Reálné návrhy řešení přece ještě nikdo neviděl. Ozývají se zato silná slova, sepisuje se petice. Nikdo zatím poctivě nepřiznal, že když se obchodní dům Ještěd budoval, nebylo málo těch, kterým se stavba nelíbila. Ostatně musím přiznat, že sám patřím mezi ty, kterým k srdci nepřirostla, a kteří si myslí že se od hrůz, kterými se plní průmyslové a pbchodní zóny se zas tolik neliší.

Mezi občanskými ohlasy typu: „Dávám návrh, co takhle zbourat libereckou radnici?..“ se objevilo i několik velmi rozumných: „Pokud se problém zjednoduší na hledání, zda je obchoďák vyhovující či nevyhovující, či zda se někomu líbí či nelíbí a proč, může to být zavádějící...“, nebo: „… Já bych jen chtěl připomenout, že kromě hodnot historických a technických (ostatně ty snad má kromě paneláků koneckonců každá stavba), by neměla být stavba typu obchodního domu ztrátová. Aniž bych znal nějaké bližší údaje nákladů na provoz, tipnul bych si, vzhledem k členitosti bude poměr prodejních ploch k ploše stavbou zabrané či poměr nákladů k zisku z prodeje dost nepříznivý. ..“.

Je ale s podivem, že v kampani, pro i proti bourání, se neřeší to podstatné. Ani jedněm, ani druhým z těch zainteresovaných nejde o architektůru a historicko-uměleckou hodnotu objektu. To hezky vyjadřuje jiný z komentářů: „... A teď si schválně tipnu, kdo bude nový komplex stavět. Že by to byl někdo jiný než Syner? Je to sice předčasné, ale všechno tomu nasvědčuje. To bude kšeftík! (Syner je stavební firma s vedením města i kraje výrazně propojená – zaměstnala např. bývalého hejtmana libereckého kraje – poznámka it.). Je jedno jaké bude nakonec řešení. Vždycky se bude vzhledově někomu jevit jako dobré, jinému jako špatné. Jen by mělo být skutečně ve prospěch občanů a ne jen nějaké místní stavebně-ekonomické lobby. Prosadit stačí seriozní posouzení projektů – zdá se to jednoduché – ale v praxi je zatím situace velmi špatná.

Rozhodování o zástavbě v centru obcí je v současné době typické nejen pro Liberec, ale i mnohá další města. Stále častěji, podobně jako tomu bylo v minulosti, snaží se i dnes rozhodovat o zástavbě ve městech a obcích úředníci, bez ohledu na skutečné zájmy občanů. Důvodem bývá někdy osobní velikášství některých starostů – zbytečné megalomanské stavby, i problémy kolem nich dobře známe. Jindy ale mají svou váhu i peníze, kterými někteří investoři nešetří. Jak jinak si vysvětlit nadměrnou vstřícnost k záměrům se kterými občané nesouhlasí. Příkladem může být most přes nádraží v Písku, pokusy vybudovat před časem obalovnu drtí v Turnově a s tím související starostova podpora dálnice Českým rájem o kterou občané nestojí, a celá řada dalších akcí.

Je smutné, že po architektonické devastaci způsobené výstavbou panelových sídlišť uvnitř měst v letech padesátých a šedesátých, rozhodují mnohdy o výstavbě nekompetentní úředníci i dnes.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena