MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Pozvánka do Himalájí

Redakce

Autorka fotografií Anna Nováková prezentuje obrázky z cesty po severoindickém Ladakhu. Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 5. března v galerii Safír v Muzeu českého ráje v Turnově, ve 14,00 hodin. Jde o fotografie z cesty do severoindického Ladakhu. Název Ladakh pravděpodobně pochází z tibetského la-dag, což znamená "země horských průsmyků". Ladakh je pouští ve vysoké nadmořské výšce, ležící ve stínu Himálají a napříč protkanou vysokými horskými hřebeny. Má rozlohu 103 600 km2 a žije zde asi 130 000 obyvatel. Je součástí indického státu Džammú a Kašmír.

Autorka fotografií zde strávila více než měsíc mezi červnem a červencem 2004 společně s dalšími sedmi cestovateli. Společně prošli hřebene Zanskar a tibetskou náhorní plošinu. Ladakh nabízí snad nejrozsáhlejší průřez tibetskou kulturou a architekturou, nesrovnatelný se zdevastovaným Tibetem pod čínskou nadvládou. Ladakh, kolébka kořenů lamaistického buddhismu, filozofie, která vznikla v době asi 250 let před Kristem, je světem, který je stále ještě pevně svázán se středověkem. Život v Ladakhu řídí střídání ročních období možná více než na jakémkoli jiném obydleném místě na Zemi. V létě je celá oblast sežehnuta sluncem, v zimě zamrzá na osm dlouhých měsíců na kámen, kdy teplota klesá až k minus 40° C. Navzdory drsnému podnebí a obtížným životním podmínkám žije většina obyvatel Ladakhu šťastně a spokojeně. Je to nepochybně dáno zčásti jejich skromností, která pramení z toho, že se musí ve všem spoléhat sami na sebe, a z části buddhistickou kulturou, která zde převažuje.

Název Ladakh pravděpodobně pochází z tibetského la-dag, což znamená "země horských průsmyků". Ladakh je pouští ve vysoké nadmořské výšce, ležící ve stínu Himálají a napříč protkanou vysokými horskými hřebeny. Ladakh má rozlohu 103 600 km2 a žije zde asi 130 000 obyvatel. Je součástí indického státu Džammú a Kašmír. Ladakh nabízí snad nejrozsáhlejší průřez tibetskou kulturou a architekturou, nesrovnatelný se zdevastovaným Tibetem pod čínskou nadvládou. Ladakh, kolébka kořenů lamaistického buddhismu, filozofie, která vznikla v době asi 250 let před Kristem, je světem, který je stále ještě pevně svázán se středověkem. Život v Ladakhu řídí střídání ročních období možná více než na jakémkoli jiném obydleném místě na Zemi. V létě je celá oblast sežehnuta sluncem, v zimě zamrzá na osm dlouhých měsíců na kámen, kdy teplota klesá až k minus 40° C. Navzdory drsnému podnebí a obtížným životním podmínkám žije většina obyvatel Ladakhu šťastně a spokojeně. Je to nepochybně dáno zčásti jejich skromností, která pramení z toho, že se musí ve všem spoléhat sami na sebe, a z části buddhistickou kulturou, která zde převažuje.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena