MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Kam mizí duše našich měst?

Eva Clarová

Přiznám se, že uslyším-li: ,,v zájmu rozvoje, v rámci, ve jménu,, - naskočí mi husí kůže. V zájmu koho, čeho, je rozvoj uctíván jako modla, že má u nás dokonce i ministerstvo?!

Rozvíjí se doprava, vyžaduje rozvoj, stavbu silnic, dálnic, mostů, rozvíjí se obchod, vyžaduje stavbu dalších a dalších super a hypermarketů, novodobých to chrámů, dnes nade vše uctívaných božstev hojnosti, mamonu a marnivosti (marnosti?). Duše měst, ale i lidí se tak daří úspěšně válcovat nejen koly aut, ale i kolečky vozíků vrchovatě naložených (ne)potřebným zbožím za lákavé ceny, jež namnoze ani nepotřebujeme a ani nespotřebujeme. Rozvoji se tedy úspěšně daří vytlačovat z našich měst to, co jim po staletí dodávalo cosi zvláštního, čemu se dodnes říká GENIUS LOCI – DUCH MÍSTA.

To by ďábel nebyl ďáblem, kdyby se mu za měšec zlaťáků nepodařilo získat úpis krví! Úspěšně prodávají duše čertu a ďáblu i v našem městě. Před lety ještě MěNV rozhodl přebudovat starý městský hřbitov na park. Ostatky mrtvých vykopali, náhrobky zrušili, zachovali jen několik hrobů - Josefa Němce, manžela spisovatelky Boženy Němcové a básníka Josefa Kamarýta, ale i ty jsou dnes v troskách. Rozvoji se nevyhnulo ani historické náměstí Žižkovo, ať na ně návštěvník vkročí z kterékoli uličky, první, co mu padne do oka a zakryje i výhled na některou památečnou budovu, je příšerná obří psí bouda. Je jen otázkou času, kdy ve jménu rozvoje padnou dva mohutné kaštany, rostoucí u kostela ode dne svatby bavorské princezny Sisi s císařem Franz-Josefem - třeba na další podzemní garáže.

Že bráním rozvoji? Že bych si přála, aby lidé skončili na stromech, či v jeskyních? Ano, přála bych si to, ale nestane se tak - ony totiž žádné nebudou - ani stromy, ani jeskyně, nejvýš skončí na betonu a na billboardech.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena