MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Starosta o výstavbě Střelnice

Ivan Turnovec

V MfD ze 7. dubna jsme si mohli přečíst že: Z městského rozpočtu chce turnovský starosta zaplatit výstavbu Střelnice. Na nové společenské centrum potřebuje zhruba sto třicet milionů korun. „Museli bychom peníze ubrat u všech odborů i městských organizací,“ uvedl starosta Milan Hejduk - v článku s hrdým názvem: Turnov zaplatí Střelnici ze svého.

Problém turnovského kulturního střediska je dlouhodobý. Kolem projektů a přípravných prací je dosud řada nejasností a hlavně zbytečně utracených milionů. Dobrodinec Horáček zemřel a s jeho milony již turnovský starosta hospodařit nemůže. Po tomto zjištění město zažádalo o peníze na Střelnici z evropského fondu. Tato loňská žádost byla ale nesmyslná. V Libereckém kraji není zájem o budování nových kulturních megacenter z unijních ani euroregionových peněz. Proto z dvaceti sedmi žadatelů skončil Turnov až na dvacátém místě. Přes původní starostovy proklamace, plánoval novou žádost, zvítězila nakonec realita a o dotaci, na kterou by stejně město nedosáhlo, už žádat nebude.

Úvahy o stavbě Střelnice jak je pan starosta prezentuje jsou nesmyslné. Jeho zájmem je, podobně jako jeho náhlé propagování vytvoření okresu Turnov (proti kterému v minulých letech vystupoval), jen sám sebe zviditelnit a hlavně zakrýt, že on sám je za likvidaci Střelnice odpovědný.

Podle starosty má město dvě možnosti, buď si vzít úvěr anebo začít stavět ze svého. Obojí je nesmysl. Je víc než pravděpodobné, že návrh neprosadí. Zadlužit město si zastupitelé nemohou dovolit. Upozornil na to jeden z nich Josef Kunetka: „bude dost problematické sehnat peníze, takže ten plán beru s rezervou. Jsou to až příliš naivní představy“.

Nicméně starosta, jak jej známe, bude mystifikovat občany tím, že se mohlo začít se stavbou hned jaře a v roce 2007 už by mohla stát. Každý rok by za ni Turnov z městského rozpočtu platil „jen“ padesát milionů korun. Dlužno podotknout, že z megalomanského projektu, (mělo jít původně o rekonstrukci – objekt byl ale záměrně zbourán) by se muselo odstoupit aby se stavba vešla jen do 130 milionů korun.

Namísto starostových nesmyslných návrhů by bylo užitečné, aby město vykoupilo zpět staré kino v ulici na Trávnici, to by po rekonstrukci (a tu si zaslouží i jako zajímavá stavba) mohlo sloužit jako kulturní centrum, ostatně výhodou je i jeho blízkost městskému divadlu.

Na závěr jen upozorním, že zde ve starších textech najde čtenář mnoho informací o tom jak to se Střelnicí a specifickou turnovskou "rekonstrukcí" tohoto kulturního centra v uplynulých letech bylo.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena