MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Koupaliště pana starosty

Pavel Dvořák

Turnovští občané zazlívají panu starostovi, že okouzlen vidinou plného měšce mecenáše pana Horáčka si vysnil nádherný sportovní areál v Maškovce, a tudíž dal zasypat zastaralé bazény u jezu. Ale protože měšec splaskl, areál nebude. A tak pan starosta sáhl k náhradnímu řešení. Pomocí rafinovaných terénních úprav v zátopovém pásmu se promění na koupaliště jistá část Turnova, a to při každé větší vodě. Zejména obyvatelé Palackého ulice a Trávnic se už nemohou dočkat. Jedinou stinnou stránkou tohoto smělého projektu je to, že od vykoupaných obyvatel se bude vybírat obvyklé vstupné jako na plovárně.

Se stejným nepochopením se pan starosta setkal, když dal zbourat ošklivou a zakouřenou Střelnici. Vždyť k čemu nám byla? Jen nám kazila mládež, která se nám tam uchylovala za účelem pochybné zábavy, sestávající z divokého křepčení a konzumace alkoholických nápojů. Oč ušlechtilejší povyražení poskytnou našim mladým dva nově projektované supermarkety! Zde mohou dítka, dorostenci i dospělí trávit většinu volných chvil, seznamujíce se se zajímavými novými výrobky a pochutnávajíce si na laciných pamlscích. Plni budovatelského nadšení se pak lidé budou navracet ke svým pracovním úkolům a budou makat jako diví. Neboť je třeba vydělávat, abychom si všechny ty báječné a levné věci mohli koupit! Ekologové si již teď pochvalují, že takto se značně zmenší počet lidí, kteří by jinak lezli do přírody a devastovali ji.

Nyní si povšimněme následující souvislosti. Aby se dosáhlo kýženého vzestupu vodní hladiny, postaví se oba supermarkety (konkrétně Hypernova a Kaufland) v záplavové zóně pěkně vodě do cesty. Díky tomu si obchodníci rozšíří sortiment o plavky, nafukovací čluny, kanoe a kajaky, plachetnice, motorové čluny, rybářské holínky, plovací vesty, kola, nafukovací delfíny, labutě, kačery Donaldy a jinou havěť. Pro majetnější bude připravena i malá atomová ponorka a funkční model křižníku Aurora. Mezi personálem nebudou chybět plavčíci a námořní instruktoři. Mluví se i o stavbě majáku. Fantastické, geniální, světové!

Zatímco pan starosta je ochoten obětovat na realizaci toho záměru i část rodinného pozemku, jsou mezi námi tací, kdo nějaký ten kousek zahrádky dát nechtějí a nechtějí. A proto v městském kině při projednávání regulačního plánu dne 28. února, tři dny po výročí Slavného únorového vítězství pracujícího lidu v roce 1948, zahřmělo z úst pana starosty: „Když nedáte, my vám to zabereme, my vám to vyvlastníme!"

Ze hry V+W+J Těžká Barbora si proto zapějme část písně Konšelská:

1. Víno naleje, do domu dodá, každému prodá, co kdo chce a jak Když městu zle je, ví kudy na to, nic nechce za to, je to kabrňák. Volili jsme ho, abychom ho měli, teď ho tu máme, zdalipak ho znáš? Jakpak bychom to všichni nevěděli, že je to zlatý bürgermeister náš! Sláva mu, on je pašák, piškumpré a krucajda! Župajdá a hujajá!

Zdar, zdar, zdar!

2. Do vína leje špínu, pomeje, doma se směje, že je kabrňák. Ve jménu vlasti dukáty chrastí, kapsu si mastí, je to darebák. Vždyť mu jde věru jen o kariéru, kdo je ten vykuk, zdalipak ho znáš? To nebude nikdo jiný věru, než vypečený bürgermeister náš! A krucajdá a hele ho! A všechno on a my prej nic! Tak tohle ne! To nepůjde!

Fuj, fuj, fuj!


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena