MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

S fotoaparátem do rumunského krasu

redakce

Turnovský fotoklub SAFÍR pořádá pravidelné fotografické zájezdy do zajímavých míst Evropy. Z těch minulých lze připomenout Francii, Švédsko, Bulharsko, nebo Maďarsko. V letošním roce je organizována poznávací cesta do Rumunska. Tak jako v případě většiny fotozájezdů, je hlavním organizátorem Břetislav Jansa. Hlavním cílem fotoexpedice jsou hlavně tamní krasové oblasti. Na tomto místě si dovolím připomenout, že výzkumem rumunských jeskyní a propastí se zabývali v sedmdesátých letech minulého století jeskyňáři z Bozkova – výpravy organizovala Krasová sekce, a výsledky byly publikovány i v zahraničních odborných časopisech. Ale zpět k letošní cestě turnovských fotografů.Účastníci si mohou demokraticky vybrat ze dvou tras. Jedna je plánována podél ukrajinských hranic a přetne Karpaty. Druhá povede středem karpatského oblouku. Před vjezdem do Rumunska se můžeme zastavit v maďarském NP Bükk (vápence+krasové jeskyně).Pak přes Satu Mare (proloženě=místazastavení),TRANSYLVÁNIE -Dej, Regin, Sovata, Praid, Cheorgheni, Cheile Bicazului NP, Baile Tusnad (lázně), Targu Secuiesc,Sfingu Cheorghe, MOLDAVSKO – Nehodu, Lopatari, Berca. VALAŠSKO – Slonic, Poilesti, Campulung, CurteaDe Arges, Arefu (Cetatea Poienari – Drákulův hrad). TRANSYLVÁNIE – Sibiu, Sebes, Geoagiu, Alba Iula, Zlatna, Rosia Montaná, Avram Iancu, Ramet, Aidu, Rimetea, Chile Turzii, Turda, Cluj Napoca, Hedin. BANÁT – Alesd, Oradea. Názvy se v různých mapách neshodují !! Podle zájmu navštívíme po cestě nějaké kláštery. Pokud bude pohoda, tak zařadíme i nějaký ten přechod .Pro zájemce připravím podrobnější popis.( připravil jej Břetíček ). Jako vždy není trasa 100% závazná a dá se podle přání, počasí a možností upravovat.

Stálí účastníci již znají podmínky. Pro ty nové jen tolik, že výprava je skutečně turistická a vyžaduje fyzický fond. Spí se většinou ve vlastních stanech, jen výjimečně v kempech. Dopravu zajišťuje autobus z ČSAD Semily – ujede během cesty kolem 4 500 km.

Odjezd je naplánován na sobotu 11. června. Sraz v Turnově bude mezi 6,00 a 7,00 hod. Trasa je přes Teplice a Prahu (zde budou přistupovat další turisté), dále přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska. Náklady na cestu, včetně lektora, základního pojištění a všech poplatků (za přejezdy i nocování), a dvou denních jídel je 6 800,- Kč.

K dnešnímu dni je ještě několik míst volných. Zájemci, pokud nejsou padavky a mají zájem o zajímavý, a dlužno podotknout na poměry i velice levný poznávací zájezd, mohou kontaktovat organizátora na telefonu 732 202 132, nebo prostřednictvím e-mailu: foto.jansa@tiscali.cz . Do party fotografů zapadne každý kdo má rád přírodu a jak bylo již uvedeno výše, není padavka.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena