MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Pánové Kunetka a Turnovec jsou přírodním úkazem

Není v naší republice mnoho lidí, kteří se do hloubky specializují na to, co se děje v českých obcích a městech. S trochou hrdosti se mezi ně počítám. Obecní právo, řízení měst a obcí a legislativa týkající se obcí a měst je řadu let mou parketou, která mimo jiné nalézá svůj obraz v tom, že publikuji, jezdím přednášet a také města a obce často jako advokát zastupuji. Proto má snad tak trochu právo hodnotit.

V Turnově jsem byla v květnu tohoto roku, a to právě na pozvání pana Turnovce a Kunetky. Přednášela jsem ve Vašem krásném divadle partě lidí, nadšencům, kterým stálo za to přijít a poslouchat více či méně zábavné paragrafové povídání a zkušenosti z jiných měst. Ono ve městech zažijete ledacos - od úsměvných věcí až po ty, kvůli kterým s vámi cloumá vztek.

Ale o tom psát nechci. Chci psát o tom, jak mne překvapila a nadchla vitalita, zájem těch dvou pánů, kteří neváhají dát svůj volný čas, energii, vůli, odvahu a v neposlední řadě zdravou umíněnost službě věcí veřejným.

Není to samozřejmé, a už vůbec ne v menších městech. Tam je mnohdy mnohem více odvážnější vystoupit než někde v tisku pražském.

Smekám před těmito profesionálními občany, kteří tak trochu předběhli dobu - v našich zeměpisných šířkách se spíše neustále nosí ono staré dobré "držet ústa a krok." Oni se ptají, konají, dokazují tu svou pravdu, píší na Internetu, sdružují se s ostatními, zachraňují Turnovu zámky a možná ještě něco jiného - jsou nositeli občanského sebevědomí.

Mohou být někdy a někomu nepohodlní. To už tak bývá. Ale veřejná služba je veřejná služba a musí obstát před občanskou kontrolou jakkoli přísnou a důraznou.

V každém případě to, co pánové Kunetka a Turnovec a lidé kolem nich dělají pro své město, je obdivuhodné, je to již ten pravý evropský přístup ke správě svých věcí. Nedají se a chovají se jako sebevědomí občané svého města, na které jsou tak moc hrdí, že ta hrdost čiší z každého jejich slova.

Podobných odvážlivců je zatím velmi málo. Nedivím se - snášet útoky, urážky a tak podobně chce odvahu a nezávislost. Bohužel. A proto říkám, že pánové Kunetka a Turnovec jsou přírodním úkazem českého města. Úkazem, který je nutno chránit jako oko v hlavě. A vedení radnice, kterému asi čas od času šlapou na paty, by si mělo uvědomit klasický citát - chceš-li, aby z muže vyrostl špatný vládce, stále ho chval.

Jinými slovy dobrý vládce by si měl vážit každé otevřené kritiky, která mu otevře oči. Tedy ještě jednou díky Turnovákům za milé přijetí, podnětnou diskuzi a zase někdy na shledanou.

Jana Hamplová
26. června 2000

Mgr. Jana Hamplová je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, specializuje se na obecní právo, je stálou spolupracovnicí časopisů Moderní obec, Právní rádce, samostatné publikace Komunální politik profesionál a částí publikací Místní orgány a právo a Řízení místních orgánů vydavatelství Dr. Josef Raabe v Praze). Žije v Mohelnici na Moravě. V Turnově přednášela 4. května tohoto roku.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena