MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Pravdy a mýty o Střelnici

Ivan Turnovec

Redakční materiál v červnových Hlaech a ohlasech jednoznačně podporuje starostův návrh aby se začalo stavět „za své“. Je to logické, autoři jsou zaměstnanci Kulturního centra a jde o stavbu, která by měla být jejich stánkem. Smutné je, že svému cíli podřídili své podávání fakt. Obávám se, že oni sami jsou těmi kteří kromě pravd šíří i ty mýty. Dělají to i v dílčích titulcích. Hned z počátku píší: Prehistorie aneb stav původní budovy nestál za nic, což v dalším textu zdůvodňují, aniž by vysvětlili, že původní projekt zněl REKONSTRUKCE STŘELNICE a změnila jej až neplánovaná demolice (s představou, on to mecenáš Horáček nakonec zaplatí).

Autoři zcela zapomněli na to jak byl prováděn stavební dozor během přípravných prací o jejichž výsledku tvrdí: „Pod dnešním zatravněným paloukem je kompletně připravený stavební pozemek, do něhož již bylo investováno zhruba 45 milionů Kč!“ Jen nákladová částka je správně. Vzhledem k tomu, že dozor nad pilotážními pracemi prováděla jen politicky kvalifikovaná místostarostka, nenajde se prováděcí stavební podnik, který by byl ochoten převzít toto údajně „připravené“ staveniště a začít na něm stavět. Nakonec město nechalo udělat několik stavebně geologických posouzení – nicméně (podobně jako v případě stavby Liedlu) se jimi nikdo neřídil. O tom jaké budou výsledky posledního jsem informoval jak tajemníka města, tak pana Feštra, ještě před jeho zahájením. Závěrem bylo, že každou ze zpevňovacích pilot bude nutno před zahájením stavby přeměřit (za nemalé peníze) a řadu z nich nebude možno využít (závěry mají k dispozici na radnici i v Kulturním centru).

Starosta Hejduk by svým návrhem na vlastní financování chtěl nejen zadlužit příští městský rozpočet (on a jeho nejbližší v něm již být nemusí), ale hlavně vylepšit svůj kredit, bez Horáčkových milionů se již nemá čím chlubit. Následující slova v HOT jsou dost nesolidním pokusem ovlivňovat občany: „Diskuse nad záměrem bude ještě zajímavá a jestli je dnes něco jasného, tak je fakt, že nová Střelnice se bude nakonec za peníze z vnitřních zdrojů města stavět jen díky odvaze zastupitelů (resp. díky politickému rozhodnutí hlavních uskupení v současném zastupitelstvu), protože jinak je to opravdu všechno na zváženou. Štěstí přeje odvážným, říká se, kéž by se tak skutečně stalo!“

Je smutné, když měsíčník, který se vydává za objektivní, objektivním není. Na závěr mohu jen zopakovat to, co jsem napsal již dříve:"O tom, že kulturní stánek město Turnov potřebuje, a časem si jej postaví, není pochyb. Nicméně pokud ten, kdo je zodpovědný za likvidaci původní Střelnice, bez ohledu, že mělo dojít pouze k její rekonstrukci, začne s podobnou výzvou, je to více než podezřelé." Celý text najdete pod názvem Rozhodnutí stavět Střelnici ... mezi staršími články, ostatně problematice Střelnice je věnována i řada dalších textů, některé z nich Hlasy a ohlasy záměrně v minulosti nezveřejnily.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena