MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Lidé demonstrovali proti radnici (MfD 23. 6. 05)

Jana Šrůtková

Turnov - Proti stavbě hypermarketu na Koňském trhu a vnitřnímu obchvatu Turnova protestovali včera lidé v Turnově. V centru města se jich při demonstraci na náměstí Českého ráje sešla stovka.

„Lidé jsou roztrpčeni a bojí se. Regulační plán, jehož součástí je i výstavba hypermarketu či silničního okruhu, je v rozporu s ochranou životního prostředí a ovzduší, s dopravními zákony i protipovodňovými předpisy a starosta Hejduk se jej i přesto snaží prosadit,“ uvedl Pavel Dvořák, z občanského sdružení Demokratická rovnost, které mítink uspořádalo. „Chceme starostu mítinkem poškádlit.“ Podle něj je regulační plán sestaven účelově, protože je na něm starosta Turnova osobně zainteresován. „Na Koňském trhu má pozemky, které výhodně prodá,“ podotkl Dvořák. Proti tomu se ale starosta Milan Hejduk ohrazuje. Sám je prý regulačním plánem postižen. Se sestrou vlastní na Koňském trhu přes dva tisíce metrů čtverečních pozemku určeného k výstavbě. „Zdědili jsme je po pradědovi a teď musím asi sto padesát metrů prodat, protože tam tudy povede silnice. Majetek tak znehodnotím,“ upozornil starosta.

Lidem ale vadí i vnitřní okruh, který radnice navrhuje. Ten by měl odvést dopravu z centra města, která je podle slov starosty neúnosná. Odpůrci regulačního plánu ale upozorňují na to, že navržený okruh sice zklidňuje ulice Soboteckou, Hlubokou, Palackého a náměstí Českého ráje, ale na úkor ulic Husova, Kinského, Markova a dalších. „Provoz se tak zvýší až trojnásobně, a to včetně těžké a autobusové dopravy,“ poznamenal jeden z protestujících Milan Strnad.

Podle demonstrantů nevzala radnice v potaz ani připomínky, které jí lidé k regulačnímu plánu zaslali. „Zatím nikdo nedostal písemnou odpověď na připomínky,“ prohlásil další z odpůrců regulačního plánu Ivan Turnovec. Starosta Hejduk tvrdí, že město počítalo s tím, že se regulační plán nebude lidem zamlouvat. „Ale čekali jsme, že to bude daleko horší,“ podotkl. Regulační plán je během na dlouhou trať, musí projít třemi koly, ve kterém jej zastupitelé postupně schvalují. „Teď jsme ve druhém kole, kdy jej dopracováváme a řešíme detaily. Některým lidem se samozřejmě nelíbí, jiní ho používají k politickým cílům,“ zmínil Hejduk. I přesto ale doufá, že jej zastupitelé příští rok v červnu schválí.

Jeho ambice ale nesdílí někteří Turnováci. I proto dorazili na včerejší mítink. „Radnice si dělá, co chce a na obyčejné lidi kašle,“ uvedl Václav Hlava. Také Petr Tomsa se domnívá, že regulační plán navrhuje nesmysly. „V centru města už jsou dva markety, a už takhle je město přetížené. Střed Turnova má navíc tak osobitý charakter, že se tu dá doprava jen těžko řešit. Provoz by měl vést ven z města, ne dovnitř,“ zdůraznil Tomsa. – konec textu –

K článku jen malé doplnění, které bylo odesláno i redakci MfD:

Problém turnovského regulačního plánu je typickým příkladem necitlivého přístupu několika jeho zadavatelů v čele se starostou Turnova ing. Milanem Hejdukem vůči občanům. Jde o pokus o manipulaci s prostředky i pozemky které radnice nevlastní. Snaha prosadit výjimku ze stavební uzávěry ve prospěch hypermarketu v zátopovém území Jizery a Stebénky je nejzřetelnější. Při dálnici je řada vhodných pozemků a pokud budou, ten i případné další, postaveny tam, nedojde k navýšení osobní dopravy a s tím ani znečištění ovzduší v centru města. Navíc každý objekt postavený jako překážka v záplavovém území znamená zvětšení nebezpečí škod v okolí.

A co se týče vyjádření pana starosty, na rozdíl od něho věřím, že regulační plán bude muset být výrazně pozměněn, nejen aby splňoval zákonné předpisy, ale také aby odpovídal požadavkům dotčených obyvatel Turnova. V příspěvku jsou citována starostova slova: „Některým lidem se samozřejmě nelíbí, jiní ho používají k politickým cílům.“ Nevím co pan starosta druhou půlkou věty myslí, nicméně pokud je politikou snaha požadovat prosazování toho co je skutečně v zájmu obce a ne několika úředníků v čele se starostou, zodpovědných za zadání „podkladů“ pro Regulační plán, rád se k tomu budu hlásit. Ostatně na mítinku se jednoznačně ozvalo, že starosta je ochoten pro prosazování svých cílů i lhát a také to opakovaně dělá. Určitě se bude snažit zneužít občanský odpor proti zástavbě v zátopovém území jako proti supermarketům obecně (to ostatně již několikrát udělal). Ivan Turnovec


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena