MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Turnov: Waterloo ing. Milana Hejduka?

Jaromír Thuma

Turnov – Takřka celou polistopadovou komunální politiku v Turnově vede jeden muž. Obdivuhodná kontinuita moci je však draze vykoupena. V Turnově není kulturní stánek, koupaliště, mladí lidé nemají kde bydlet, majetek je rozprodán, dluhy rostou. Je současný starosta vůbec schopný vést město? Má vůbec důvěru lidí. Proč stávající zastupitelé stran ODS a Nezávislý blok zvedají ruce jako stádo, bez ohledů na následky? Najde se ve městě síla, která je schopna tento stav zvrátit?

Nebuďme však neobjektivní. Radnice, v čele s „velkým“ malým mužem se může honosit jistými úspěchy. Řádně je také v celoplošných médiích zviditelnila. Hotelová škola, přístavba kuchyňského traktu Městské nemocnice, modernizace čističky odpadních vod, rekonstrukce centra města, generální oprava některých částí městských komunikací a další drobné akce. Viditelné pomníky. Kdo a co se však za nimi skrývá? Nevznikly rozhodně cílevědomým hospodařením se svěřenými prostředky, jak vedení města často a rádo deklaruje, ale díly štědré podpoře a rozhodnutí mecenáše B. J. Horáčka a získanými dotacemi od státu. Tedy s penězi, které by štědrý mecenáš do srdce Českého ráje beztak investoval bez ohledu na to, kdo by byl na postě starosty. Podobná je situace i u státních dotací. Ty by město získalo stejně, díky práci státních úředníků. Tedy úspěchy?

Příroda se neřídí volebním obdobím. Budiž toho důkazem zpackaná obnova Šetřilovských parků. Za pět milionů korun tu máme cestičky, které spláchne každý větší déšť, usychající nově vysazené stromy v jílové půdě a louky plné plevele. Inu vize hodná velikána. Bylo krajně nezodpovědné zrušit unikátní a předky vybudované koupaliště v Dolánkách, bez patřičné náhrady. Jeho kompletní obnova by stála 5 až 10 milionů korun. Dnes radnice dostavuje rozlučkovou síň za 40 milionů, za cenu dalšího zadlužení města. A to má na své vrcholné pozici renomovaného ekonoma.

Matka Příroda vytvářela unikátní krajinu Českého ráje po miliony let. Co tomu řekne, když starosta centra Českého ráje prosazuje její zabetonování čtyřproudou rychlostní komunikací. Nejde jen o přírodu, ale i o lidi, kteří v ní žijí. Kolem jejich obydlí místo zpěvného ptactva mají burácet desetitisíce těžkotonážních kamionů denně. To je vůle a tvrdošíjná představa ing. Milana Hejduka.

A co Střelnice? Bude po ní dostatečně velké parkoviště, které vyřeší problémy s parkováním v centru města? A nebo jej občané budou moci použít ke kulturním aktivitám, jako jsou např. koncerty, malé divadelní formy, výstavy pod širým nebem? Luxusní místo – za několik milionů.

Turnov se honosí tím, že je srdcem Českého ráje. Srdce musí pulsovat, žít. Musí být skutečnou tepnou, kde si můžete nakoupit a bavit se především v turistické sezóně. Zatím tu narazíte čas od času na zoufalého turistu, který si nemá kam sednout, kde si odpočinout, či se občerstvit. Vytváří město podmínky pro soukromé podnikatele k tomu, aby mohli tyto aktivity realizovat? „Přece nejsem blázen, Platím za to celý týden, ještě abych platil o víkendu,“ asi vám odpoví leckterý z podnikatelů v centru města. Platí se tu totiž za vše. I za židličku na chodníku.

Znáte svého starostu? Zeptali jste se ho někdy na věc, která mu „jde proti srsti“? A jaké se vám dostalo odpovědi? Také tak arogantní jako občanům, kteří si dovolí podle jednacího řádu zastupitelstva položit mu nemilou otázku. Pravděpodobně vás nebude brát vážně, případně vás vykáže pro nepatřičnost otázky, zaujatost, neznalost věci, atp. „Anarchii tady nestrpím,“ dostalo se odpovědi jednomu z nájemníků v Žižkově ulici 2023, kterému díky nezodpovědnému jednání vedení radnice hrozí vyhození na ulici. „Každý se musí postarat sám o sebe,“ je druhou, velmi oblíbenou větou nejvyššího představitele radnice.

Je to věta člověka, který by se ze svých činů měl odpovídat svým voličům? Co asi pro něj je obyčejný člověk? Je to jenom prostředek, jak se dostat „k moci“?, nebo skutečně ten, kterému má město sloužit? Přesvědčil Vás, milí občané Turnova, že je ten pravý, který dokáže město dovést k všeobecnému rozkvětu? Vládce, který dokáže lidu naslouchat a řídit se jeho potřebami? A nebo máte obavy, že jeho politika povede město k neodvratnému krachu, které může být výsledkem neustálého zvyšování dluhu?

A jste si jisti, že víte vše? A co se stane, když dluh překročí únosnou hranici. Kde se začnou peníze brát? Prodáme Teplo (teplárnu), prodáme Městskou nemocnici? Tu nemocnici, za kterou se postavilo v referendu na pět tisíc obyvatel? Prodáme technické služby, Rozlučkovou síň, nebo posledních 250 bytů, které ještě zbyly? A co zařízení Sociálních služeb – Domov důchodců, Penzion pro důchodce, Dům s pečovatelskou službou? Prodáme je klice StB, která již odkoupila objekt v Žižkově ulici, aby v domovech důchodců staré babičky platili nájemné jako v ubytovně? Pojďme s tím něco udělat TEĎ!

Doplnit můžeme čerstvou zprávu z MfD 25. 6. 2005: Lidé chtějí odvolat starostu - Starostu Milana Hejduka už nechtějí někteří lidé v Turnově. Žádost o jeho odvolání, kterou podepsalo šestasedmdesát občanů, odevzdali zastupitelům. Ti ho podle zákona musejí do šedesáti dnů projednat. „Starosta trvale nekomunikuje s částí zastupitelstva i s občany a i při projednávání regulačního plánu města prosazuje své zájmy nad zájmy Turnova,“ uvedl Pavel Dvořák, jeden z iniciátorů petice.

A k tomu snad ještě, že požadavky na odvolání podle zákona o obcích s občanskými podpisy jsou připraveny i pro opakovaná podání, kterých by mělo být minimálně stejně, jako panem Hejdukem opakovaně předkládaný návrh na schválení výjimky ze stavební uzávěry hypermarketu, kterou zastupitelstvo zatím odmítlo dvakrát.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena