MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Výstava fotografií Petra Marhana v Turnově

Ivan Turnovec

Galerie fotoklubu Safír se chystá na prázdninové návštěvníky Českého ráje tradičně. Pořádá od 2. července do konce měsíce ve svých prostorách v muzeu Českého ráje v Turnově, autorskou výstavu fotografií svého úspěšného člena fotografa roku 2004 v kategorii Junior, PETRA MARHANA, DiS. (* 1980 ), který je i členem sdružení Kontakt – fotografů euroregionu Nisa. Vernisáž proběhne 2. července od 14,00 hod v turnovském muzeu. Nevšední zážitek nabízí výstava všem turistům a zájemcům o fotografování.

Možná že není od věci představit trochu autora výstavy. S fotografováním začal ve 14 letech, po zakoupení fotoaparátu značky Zenit. Byl to starší přístroj, který do začátku plně postačoval. Díky tomu se stalo fotografování jeho velkým koníčkem. Během let začal kupovat starší fotoliteraturu po antikvariátech, pravidelně kupoval Fotografii magazín, Revue photo life a časopis Fotovideo. Když už nestačil základní 58 mm objektiv, dokoupil si výborně kreslící Sonnar – 135mm. Dále přibyly mezikroužky pro makrofografii a Reuvenon - 35 mm. Později koupil Prakticu MTL 3. Protože si rychle zvykl na dvě fototěla a lépe pracující Prakticu, dokoupil jsem další tělo - MTL 5 se zoom objektivy Soligor 28 – 70 + 70 – 200 mm. Kamarád mu přenechal Flexaretu a fotopušku Zenit 12S s 300 mm objektivem. Tak měl možnost vyzkoušet nejrůznější variace starší amatérské techniky. Na jaře roku 2002 se se rozhodl vyměnit celou výbavu a přešel na značku Nikon. Konkrétně dvě těla F65 s objektivy 28 – 80, 28 – 100, 70 – 300 a 50 mm, mezikroužky a blesk Metz 54 . V současné době přechází na digitální zrcadlovku NIKON D70. (Těla F65 a F80 zůstávají jako rezervní).

Nefotografuje jediné téma. Převládájí nalezená zátiší, portréty, dokumentární portréty, reportáže, makrofotografie, architektura, a vše co se naskytne zajímavého na cestách. Úspěšně se svými snímky zapojuje do nejrůznějších témat fotografických soutěží, jak o tom svědčí ocenění - Vítěz v kategorii FOTOGRAF ROKU 2004 – Junior – celoroční republiková soutěž vyhlášená časopisem Fotovideo (největší fotografická soutěž pro ČR a SR)

Vítěz v kategorii FOTOGRAFIE ROKU 2004

2. místo v kategorii FOTOGRAF ROKU 2004 (seniorská kategorie)

Po absolvování Lepařova gymnázia v Jičíně vystudoval Vyšší odbornou školu stavební architekta Jana Letzela v Náchodě – obor stavební obnova památek. Po škole nastoupil na náhradní vojenskou službu do Střediska volného času v Turnově. Po ukončení vojenské služby je od srpna 2004 zaměstnán v SVČDM jako vychovatel a vede fotografický kroužek. Distančně studuje na TU v Liberci a dodělává si pedagogické minimum pro vychovatele.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena