MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

MfD 29. června o záměru s turnovskou nemocnicí

Ivan Turnovec

Na obchodní společnost chce turnovská radnice přeměnit městskou nemocnici. Zvažuje zatím jen formu sro. nebo a.s. jako organizace ziskové. Přerušení přímé vazby mezi nemocnicí a vedením města i jeho rozpočtem, je určitě krok správným směrem. Problém ale začíná v tu chvíli, když se vytvoří společnost jejímž cílem je zisk. Při tom to není nutné, existuje i možnost vytvoření soukromé NEZISKOVÉ organizace – ostatně v Evropě to je daleko běžnější případ než za ziskem se ženoucí sro. nebo a.s..

Statistické přehledy dokazují, že většina evropských nemocnic je veřejných a dokonce i převaha z těch soukromých je nezisková. Navíc jsou kritizovány americké soukromé nemocnice, že zvýšená úmrtnost je v nich způsobena, údajně ziskovým, přístupem k léčení.

U nás je ještě další problém a tím je obecná podnikatelská morálka – jestliže se dají uhlídat velké nemocnice v krajích (zůstanou totiž pod tlakem občanským i politickým) – u těch městských to již možné není, Tam se dá rozhodovat o toku financí téměř bez kontroly, a v Turnově navíc hrozí i to, že by se mohl (jak se o tom mluví) stát ředitelem nemocnice ing. Hejduk (jeho „hrdinské hospodaření“ by mohlo dovést nemocnici tam kde je Turnov (město bez Kulturního domu, bez koupaliště, město snažící se stavět v zátopové oblasti a přitahovat do města další soukromou automobilovou dopravu), to by pak byla skutečná tragedie a kolaps turnovské nemocnice, která nikdy od svého vzniku v roce 1943 nebyla organizací ziskovou.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena