MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Podivné radniční prodeje

Ivan Turnovec

Turnovská radnice letos v tichosti prodala část majetku, zabaveného po válce Walderodům na základě dekretů prezidenta Beneše. Vdova po Karlu Des Fours Walderodovi Johanna Kammerlanderová pokračuje v restitučním sporu a soudí se s městem Turnov. Restituci Walderodova majetku naposledy zamítl v březnu 2003 Pozemkový úřad v Semilech. „Hlavním důvodem bylo Walderodovo členství v Henleinově SdP,“ sdělil šéf restituční agendy Josef Kozák. Prodeje majetku zkonfiskovaného rodu Walderodů umožňuje mimosoudní dohoda mezi městem Turnov, Kammerlanderovou a nabyvatelem nemovitostí, podle které se nový vlastník vyrovná s Walderodovou dědičkou za to, že jmenovaná "stáhne" žalobu.

„Obecně totiž platí, že majetek zatížený restitucemi má být po dobu, po kterou je uplatněn restituční nárok, nedotknutelný. Dvojice restitučních zákonů zakazuje povinné osobě veškeré převody a prodeje. Pokud však restituenti žalobu stáhnou a soudní řízení v této věci skončí, lze s tímto majetkem volně nakládat,“ říká specialista na restituce Miloš Hošek, který mj. zastupuje stát ve věci Colloredo-Mansfeldů. Toho po dohodě s turnovským starostou využila Kammerlanderová ke získávání nemalých finančních prostředků.

„Město nic neporušuje. Podmínkou je, že žadatelé o restituci stáhnou žalobu. Otázkou zůstává, zda je morální, když na těchto obchodech profituje Walderodova dědička, aniž jí prodávaný majetek patří. Tohle jde však mimo město, které pouze prodá pozemek zbavený restitučního břemene. Každý takový prodej jednotlivě zastupitelstvo schvaluje. Zatím vždy to bylo jednomyslně,“ poznamenal Hejduk, nepřipomenul jen, že o dohodě při schvalování prodeje nejsou a nebyli zastupitelé informováni. „Město vždy dostane tolik, kolik požaduje,“ tvrdí starosta Hejduk, který nestandardní dohody sjednal. Turnov letos prodal firmě AGBA, na základě tzv. mimosoudního vyrovnání, 5600 metrů čtverečních pozemků, o které se Kammerlanderová soudila, po pěti stech korunách za metr čtvereční. Firma současně zaplatila dědičce za každý prodaný metr dalších dvěstě korun. Ta tak získala, díky turnovskému starostovi, přes jeden milión korun, aniž jí soud právo na majetek přiznal. Přitom podle mnohých právníků jde o manipulaci s majetkem, který by s velkou pravděpodobností soud v tomto restitučním sporu žadatelce nevydal.

„Zbývá prodat zhruba šest hektarů. Proti minulosti postupujeme formou dohody s budoucím vlastníkem a restituenty,“ potvrdil Právu 15. 6. 05, starosta Turnova. Taktika je přitom jednoduchá. Turnovská radnice nabídne třetímu zájemci konkrétní nemovitost či pozemek, o který se soudí Walderodovi dědici, ten se dohodne s Kammerlanderovou, kterou vyplatí, a ta oplátkou stáhne žalobu. Město pak dostane zbytek. Hovoří se o klíči -dvě třetiny pro město, třetina Rakušance. Nemovitosti prodá s podmínkou, že zájemce předloží souhlas restituentů, s nimiž se dohodne. Konec soudního sporu je v nedohlednu.Právník Walderodovy vdovy Felix Nevřela proto preferuje tyto prodeje pozemků. Starosta Turnova ing. Milan Hejduk nevidí na prodejích nic nezákonného ani spekulativního, přestože legitimitu takových obchodů restituční právníci zpochybňují.

Dohodu, kdy dva díly zisku z prodeje bývalého Walderodova majetku připadnou městu a jeden díl jeho vdově, ostře kritizuje šéf petičního výboru Walderode a bývalý turnovský místostarosta Josef Kunetka (Volba pro město). „Na prodejích město zbytečně tratí třetinu možného zisku, o kterou by mohlo posílit rozpočet. Walderode nikdy nesplňoval restituční kritéria. Jsem zvědavý, jak se radniční architekti těchto transakcí budou tvářit, až to soud s konečnou platností potvrdí. Je to prodej legitimně zkonfiskovaného majetku, na němž by bývalí vlastníci neměli profitovat,“ tvrdí opoziční zastupitel Kunetka.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena