MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Zastupitelské rozhodování a rozhodování

Ivan Turnovec

V Plzni se na náměstí Republiky nebudou stavět pět a půl metru vysoké pozlacené litinové chrliče vody za osmnáct milionů, i když vše bylo předjednáno. Ke změně došlo na základě rozhodnutí zastupitelů. Před hlasováním se, podle Plzeňských Radničních listů, o návrhu dlouho diskutovalo - celé tři hodiny. Dvacet zastupitelů hlasovalo pro výstavbu, ale to nestačilo k jejímu schválení. K zajištění většiny chyběly čtyři hlasy. Záměr tedy neprošel. Výsledek hlasování, který je v souladu s názory řady plzeňských občanů, je definitivní. Chrliče se stavět nebudou. Jde o přístup logický, podobně se rozhoduje ve Švýcarsku. Demokratické rozhodnutí se opakovaným hlasováním nediskredituje.

Nedá mi, abych rozhodování plzeňských zastupitelů nesrovnal s rozhodováním a hlasováním v Turnově. Zde starosta zcela veřejně před novináři prohlašuje, že pokud nebylo něco na jednání zastupitelů schváleno, bude se hlasování opakovat tak dlouho, dokud jeho návrh neprojde. Je neuvěřitelné, že koaliční uskupení tvořené zástupci Nezávislého bloku a ODS, proti takovému jednání dosud nevystoupilo. Naopak na poslením červnovém zastupitelstvu jimi bylo, mimo řádně schválený program, opakovaně zařazeno a schváleno usnesení o výjimce ze stavební uzávěry na Koňském trhu. Usnesení bylo odmítnuto již v dubnu a znovu v květnu.

Víc není třeba komentovat. O etice vedení turnovské radnice a místního starosty si každý udělá obrázek sám. Škoda že koaličním zastupitelům opakované hlasování, o něčem co bylo odmítnuto, nevadí.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena