MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Stavební řízení po Turnovsku

Otakar Grund

„Znám jednu dívku, ta má dukáty a chalupu dostane od táty…“ zpívá se v klasické opeře Bedřicha Smetany. Pozorného posluchače jistě zaujme, co všechno o vesnické dívce musel vědět obyčejný dohazovač, když ve snaze o uskutečnění výhodného sňatku hned také vyjmenoval počet domácího zvířectva, které si děva do nového manželského svazku přinese a nezapomněl dokonce ani na novou almaru, jakožto znak jistého stupně blahobytu.

Dnes by se to takovému Kecalovi dohazovalo, řeknete si, když sledujete americké kriminálky, ve kterých si pracovníci tajných služeb dokáží zjistit stav vašeho konta v bankách, během několika minut získat informace z celého vašeho uplynulého života a dokonce se i „napíchnout“ na vaše soukromé telefonní linky. To všechno je v době satelitů a počítačů možné.

Snad o to úsměvněji působí drobná příhoda paní Marie Hurychové z Turnova. Ta zde v roce 1990, po oficiálním návratu z ciziny, obdržela naše státní občanství, stala se tedy občankou města a koupila si dům se zahradou, kde dlouhá léta spokojeně žila. Po patnácti letech změnil své majitele i dům přímo v jejím sousedství. Ti požádali radnici o stavební povolení na drobnou přístavbu a výměnu vodovodní přípojky. Stavební úřad podle zákona obeslal 13 účastníků řízení, aby k němu do sedmi dnů vyjádřili své námitky, ale čtrnácté, turnovské občance Hurychové, jejich nejbližší sousedce, dopis poslali do belgického Peissantu. A tak zatímco dopis bloudil po Belgii, stanovená doba pro odvolání uplynula nejméně čtyřikrát. Noví majitelé vesele pracovali a kdyby si vedle jejího domu postavili třeba rozhlednu, nemohla by paní Hurychová nic dělat. Naštěstí se obě nové sousedky u nedělního kafíčka domluvily a po čase paní Hurychové opravdu přišlo to pravé „úřední lejstro“.

„Kdyby takhle pracoval dohazovač Kecal, myslím, že by nedokázal provdat ani Ginu Lollobrigidu i s miliardovou vilou,“ smála se tento týden paní Hurychová.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena