MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Střípky z Českého ráje

Ivan Turnovec

Výběr zajímavých detailů ze skalních stěn si pozornost bezesporu zaslouží. Břetislav Jansa jej skromně komentuje slovy: "Kolekce je monotématická a je zaměřena na detaily skal v Českém ráji. Úmyslně jsem nehledal žádná podobenství známých tvarů, ale pouze zajímavé kompozice barev a struktur. Pokud si tam návštěvník najde nějaký známý tvar, je to pouze na jeho fantazii."

Předseda Safíru i fotosdružení Kontakt Jansa je nejen dlouholetým aktivním fotografem a organizátorem fotosoutěží, výstav i fototůr, zajímá se i o život města a je zastupitelem za Volbu pro město. Řada akcí je umožněna jen díky jeho optimismu (a dlužno říci i dřině). Návštěvníkům je vhodné připomenout i hlavní galerii Safír v prostorách Muzea Českého ráje. I zde návštěvníci mohou o prázdninových dnech prohlížet zajímavé fotografie. Zde 28. července začala výstava fotografů z Desné nazvaná stylově Mlha předemnou, mlha zamnou. Jde o soubor krajinných fotografií, které vznikly skutečně za mlžných jiter a podvečerů. Celá kolekce působí velmi emotivně, a osobně věřím že s autory i náměty se ještě setkáme. Potrvá až do konce srpna. Podobně jako Střípky v informačním středisku si jí nenechte ujít.

Z pravidelných akcí sdružení fotografů KONTAKT Euroregionu Nisa si při příležitosti oznámení o první akci v Informačním středisku dovolím připomenout ty zásadní.

1. Výstavy v kulturním centru LIDOVÉ SADY v Liberci. Vedení tohoto velmi známého a hodně navštěvovaného zařízení fotografy samo požádalo o zajišťování pravidelných výstav v obou výstavních prostorách. Od roku 2004 zde ročně proběhne cca 16 výstav.

2. Ve spolupráci s turnovským fotoklubem Safír (ostatně iniciátorem a spoluzakadatelem sdružení) pořádá výstavy ve stejnojmenné výstavní galerii v muzeu Českého ráje v Turnově. (12x do roka), a od srpna letošního roku bude provozovat další pravidelné výstavy v Informačním centru v Turnově.

3. Je také spolupořadatelem celoevropské fotosoutěže s ekologickou tématikou nazvané ZEMSKÝ RÁJ. Od letošního 16. ročníku je spolupořadatelem Ministerstvo životního prostředí ČR. Letošní soutěž byla vyhlášena pod záštitou ministra životního prostředí ČR a hejtmana Libereckého kraje.

4. Kontakt také pořádá pro zájemce v Experimentálním studiu v Lidových sadech semináře a přednášky o fotografii. Na tyto akce /nejméně 4x do roka/ zve významné autory od nás i ze zahraničí. Tuto aktivitu částečně podporuje Magistrát města Liberce.

5. Kulturní centrum v polské Kamienné Góře se obrátilo na Kontakt s projektem uspořádat výstavu fotografií radnic obcí a měst Euroregionu Nisa. Touto výstavou chce doplnit říjnové oslavy jednoho sta let tamní radnice. Kolekce bude pak nabídnuta k vystavení v dalších městech regionu.

6. V oblasti vzdělávání připravuje spolupráci s TECHNICKOU UNIVERZITOU V LIBERCI, rozšířením Univerzity třetího věku o obor fotografie. Zopakuje se loňský program: Základy fotografie v 10 lekcích pro začátečníky.

7. S fotografy z polského Boleslavce připravuje cyklus tématických soutěží pro děti ze základních škol Euroregionu Nisa. Na tento projekt požádají polští kolegové o podporu z grantů EU. Od letošního roku, po dokončení rekonstrukce výstavních prostor, mají možnost vystavovat své práce v galerii fotografů v Boleslavci také autoři od nás.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena