MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

K diskusi o turnovských odtazích

Ivan Turnovec

Reagoval jsem před časem na těchto stránkách i v liberecké příloze MfD, na pro mne nepochopitelnou diskusi zastupitelů města o odathování aut z míst kde je zakázáno stání. Na rozdíl od některých z těch kdo odtahy kritizují, jsem přesvědčen, že předpisy v silniční dopravě jsou jednoznačné a nelze je obcházet. Dodržování zákonných norem při silničním provozu, který je v Turnově skutečně již nad možnostmi místních vozovek i parkovacího prostoru, vyžaduje stoprocentní dodržování předpisů. Tím se ale řidiči nezatěžují. Není tedy jiná cesta než postih. Na základě mých odsobních zkušeností s nezodpovědnými řidiči se dokonce domnívám, že postihů, tedy něco přes 400 odtahů za půl roku, je stále ještě málo.

Nesprávné parkování je jen špičkou ledovce v rámci nedodržování předpisů řidiči, a nejde jen o ty individuální, ale i o profesionály. Je to bezohledné vůči ostatním. Pokud něco pokládám za špatné kritizuji to, nicméně dodržuji zákony. Alespoň by to tak mělo být, protože zvlášť v silničním provozu jde nejen o majetek, který může být poškozen, ale i o zdraví a životy spoluobčanů.

Existují zákonné normy, které by existovat nemusely. Jako příklad uvedu omezení rychlosti na dálničních úsecích. To se nedodržuje téměř programově a policejní snaha o občasné vybrání pokut při akcích typu KRYŠTOF vyzní pokaždé bez efektu. Bouračkám na dálničních úsecích to nezabrání a ani je to významně neomezí. Při tom existuje řada míst, kde je nedodržování dopravních předpisů podstatně nebezpečnější, a kde policejní kontrola chybí. Jde o nedodržení omezené rychlosti v obcích, jízda v protisměru (tady si dovolím upozornit na výjezd od Výšinky na jičínskou silnici, který je jednosměrný, ale turnováci zde velmi často vyjíždějí obráceně a nebo dokonce z objezdové spojky na tuto silnici najíždějí - k havárii může dojít každým dnem).

Chtěl jsem původně na tomto místě vyjmenovát nebezpečná místa počínaje autobusovou zastávkou Na Kamenci (kde jsem o zajištění bezpečného přechodu neúspěšně žádal), přes vjezd do Tazlerovy ulice, vjezd do Dvořákovy (autobus tam má velmi často problém s projížděním kolem nesprávně parkujících), úseky přímo na náměstí Českého ráje a na mnogha dalších místech. Jak se zdá, nemá to smysl. Vyžadování ohledů k ostatním uživatelům ulic a silnic bude napadáno těmi, kdo si myslí, že pro ně zákonné normy neplatí. Oni také paradoxně nejvíce křičí.

V MfD 4. října jsem si přečetl pod názvem Mně tedy odtahy aut v Turnově vadí, reakci na muj výše citovaný text. Při tom pan A. Žádný z Turnova (zajímavé je, že jsem jméno nenašel v telefonním seznamu, a ani jej nikdo z mých známých nezná), v podstatě upozorňuje na totéž co já, totiž že postih je nedostatečný - cituji "nám ty odtahy vadí, pokud jsou auta odtahována z míst, která nejsou nebezpečná při provozu na silnicích. Vůbec odtahové službě nevadí, že na druhé straně je značka zákaz stání a auta tam běžně stojí, zatím co na protější straně nakládají auto...." i když v jeho případě jde jen o typicky české ukazování že když já, tak proč ne taky ten druhý, který dělá totéž. Špatné by bylo, pokud by se prokázalo, že na hříšníky neplatí jeden metr, zatím ale nemám nejmenší důvod myslet si, že městská policie někomu nadržuje. S tvrzeními kritiků nesouhlasím, v dopravě benevolence není možná. Pokud jde o nesprávné parkování, snad jen tolik že městská policie by měla víc tlačit na to, aby se využívala odstavná parkoviště. Ne že by to vyřešilo všechny problémy, ale v každém případě alespoň částečně by se centru města pomohlo.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena