MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Nežádáme výhody, chceme soutěž

-ája- Region č. 39

Firma Czasch dostala před několika dny dopis s kulatým razítkem a podepsaný starostou, že nebyla vylosována do užšího řízení na dodavatele druhé etapy přístavby operačních sálů v nemocnici. Takřka souběžně přišla informace, že starosta Navrátil má na říjnové Podzimní bussiness party, na níž přijede i premiér Jiří Paroubek, referovat o potírání korupce. „Rád si ho poslechnu, budu chtít slyšet konkrétní odpovědi,“ řekl stavitel.

Podle něj není jediný důvod, proč dodavatele nevybrat v širším řízení, tedy třeba z patnácti: „Starosta potřebuje dokončit investici a tedy ho nezajímá, co je za tím, tedy ani to, že se soutěž napasuje na předem vybranou firmu. Pět firem se dokáže domluvit, krom toho účastníci soutěže se nikdy nedozví, z kolika že firem se vlastně těch pět losovalo a jaký to vše má smysl,“ řekl Czasch.

V lednu dal podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně, že městem vypsaná soutěž na přístavbu operačních sálů předem některé uchazeče diskriminuje. Kdyby město jako zadavatel řízení po dvou měsících samo nezrušilo, k nápravě by je patrně vyzval brněnský úřad – ten označil některá kritéria soutěže za nepřiměřená a diskriminující.

„Je mi líto, že pan Czasch považuje každé prostředí za zkorumpované. Byl bych nesmírně rád, kdyby soutěže vyhrávaly místní firmy,“ řekl Navrátil. Podle něj se město dostalo do časové tísně, když bude muset včas vyúčtovat dotace na přístavbu sálů a investice musí být kvůli klimatickým podmínkám, ale také z důvodu zachování nemocniční péče v Bruntále hotova co nejdříve. Jde o rok 2006, investice se musí zúčtovat do konce roku, sály dokončit a předat, aby se v nich hned druhý den mohlo operovat. Při nedodržení podmínek dotace by Bruntál mohl vracet 35 milionů korun. „Po dohodě s agenturou, která byla vybrána pro zajištění výběrového řízení, byla zvolena zrychlená varianta a losováním vyřazena bruntálská firma. Zodpovědnost beru na sebe,“ řekl starosta.

„O brněnské RTS je známo, že když zadavatel potřebuje zadat zakázku předem vybrané firmě, ona udělá soutěž v souladu se zákonem tak, že vybere firmu, kterou chcete,“ tvrdí Petr Czasch.

Starosta města proti Petru Czaschovi a jeho firmě nemá výhrad, svou autoritou firmu zaštítil, když se ucházela o významnou zakázku v Pobaltí. „To skutečně udělal, ale napsal jen pravdu, přece jej nikdo nenutil hodnocení nadsazovat,“ uvedl Czasch. Chce, aby starosta obhájil formu výběru dodavatelů na třech zakázkách: rekonstrukci náměstí, úprav nádrží u bývalého podniku HMZ a nemocnice. „Snad sedm firem bylo v soutěži na náměstí vyřazeno, protože neuvedlo typ čerpadla, jímž budou odčerpávat spodní vodu. Takový nesmysl!“ zlobí se Czasch. Několik let bojuje proti korupci v zadávání soutěží a řešení nezaměstnanosti v regionech s projektem Vnitrostátní offset. „Dnes seženete peníze na cokoli, stačí si jen vybrat firmu. Ta zajistí vše od projektů, povolení až po dodavatele, jen se na to napasuje soutěž. Jde o hodně peněz. Je to již sofistikovaný systém – politicky organizovaná korupce. A v komunálních zakázkách je situace podle mne nejhorší,“ uvedl Czasch. Podle údajů Open Society Institute z roku 2002 dosahují sazby úplatků mezi deseti až dvaceti procenty hodnoty kontraktů, na Czaschovi například žádali lidé „zaháčkovaní“ v zakázkách čtyři procenta ceny.

„Lidé mi říkají, že jsem jako Don Quijote, ale já nemám jinou možnost, jak za firmu a své zaměstnance bojovat. My nechceme preference, ale čistou veřejnou soutěž,“ dodal stavitel.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena