MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Je co slavit?

Ivan Turnovec

Jde o jednu z nejpřesnějších charakteristik našeho národa. Domnívám se, že je vhodné připomenout jí jak ve slavnostní den výročí vzniku Československé republiky 28. října , tak i v den tzv. "sametové revoluce" 17. listopadu. Bez ohledu na roky vzdálené mezi oběma událostmi a Čapkovým sdělením národu (1918, 1938 a 1989) je tehdy vyslovená pravda, platnou i dnes:

„Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní; jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí; jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky; kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál; kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila; nikdo se nestane krásnější tím, že změnil tvář.“

Při pohledu na naší politickou reprezentaci celostátní i komunální, a nejen tu, není co dodávat. Otázkou zůstává, zda je, s lidmi kteří se vydávají za "občanskou elitu" s právem vládnout, co slavit v prvním, i tom druhém případu.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena