MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Obecní stavební zakázky nebývají transparentní

Ivan Turnovec

Organizací Transparency International byly prověřovány zakázky radnic osmi největších měst - Prahy, Brna, Ostravy, Plzně, Hradce Králové, Liberce, Zlína a Olomouce. Transparency International zkoumala jejich stavební zakázky v hodnotě nad 10 milionů zadané za posledních pět let. Zjišťovala, jak probíhaly soutěže, zda byla použita standardní kritéria a zda zakázky kontroloval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo Národní kontrolní úřad. Ukázalo se, že v některých městech získávají stále stejné stavební firmy téměř veškeré stavební zakázky. Jde např. o firmy Skanska a Metrostav v Praze, Syner v Liberci, Tchas v Ostravě, IMOS v Brně či Manag ve Zlíně. Zajímavé je i zjištění, že města platí za práce více, než by bylo nutné. Podobně jako ve sledovaných, existuje neprůhledný systém zadávání veřejných stavebních zakázech ve většině měst a obcí. Bylo by třeba změnit zákon o zadávání stavebních zakázek a zlepšit kontorlu výběrových řízení.

V souladu se zjištěním Transparency International je i několikaletá snaha stavitela Czascha a jeho kolegů o prosazení Vnitrostátního ofsetu, který by korupci ve stavebnictví mohl zcela odstranit (několik příspěvků na toto téma můžete na t+ěchto stránkách nalézt). Právě prostřednictvím kritérií a jejich nejasného hodnocení bývá s výsledky soutěží manipulováno nejčastěji. Firma Czasch to zažila nedávno na vlastní kůži, když se ucházela o zakázku na přestavbu bruntálské nemocnice, když napadla podmínky soutěže jako neregulérní. Starosta města Stanislav Navrátil (US-DEU) námitky zamítl, ale poté, když dal Czasch podnět k prošetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), soutěž zrušil. ÚOHS totiž potvrdil, že podmínky soutěže jsou diskriminační, a tudíž nepřijatelné. Pár měsíců nato vypsalo město na zakázku novou soutěž – respektive losování. Firmu Czasch do losování nezařadili. Starosta se přitom ještě nedávno společně s Czaschem snažil prosadit u hejtmana kraje Evžena Tošenovského podnikatelovy návrhy, jak zamezit korupci. Když ale Czasch napadl soutěž na nemocnici, přestal jeho návrhy podporovat. Vyjádřil se dokonce: „Šel proti mně a to se mi nelíbilo“, velmi to připomíná praktiky, které známe z Turnova. Czasch případ předal k šetření protikorupčnímu oddělení policie, které začalo konat.

Na závěr snad jen tolik, že jak podle Transparancy international, tak i stavitele Czascha je nutné zadávání zakázek zprůhlednit a zlepšit kontrolu. Snad se to podaří, protože i politické špičky Topolánek (ODS) i Paroubek (ČSSD) veřejně přiznávají, že korupce je problémem, který si uvědomují a chtějí řešit.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena