MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Zpráva ČTK o kriminalizaci podnikání

ČTK

"Myslím, že aféra kolem pana (Radovana) Krejčíře, konec konců i trošku kolem nás, je něco hodně podobného jako je Berdychův gang," řekl Pitr ze skupiny Setuza ČTK a České televizi.

Berdychův gang se podle žalobce při páchání trestné činnosti spojil s elitními policejními důstojníky z odboru pro boj s organizovaným zločinem. Detektivové prý gangu dodávali informace o obětech, policejní výstroj a výzbroj i padělané doklady. Pokud jde o údajnou kriminalizaci podnikatelů, Pitr naznačil angažmá policistů zaměřených na odhalování finanční kriminality. "Tohle je vydírání podnikatelů přes ekonomickou podstatu věci ekonomickými strukturami v policii," prohlásil.

Vše podle něj začíná nastrčením policejních agentů do podnikatelského prostředí. "Podnikatelům nosí informace - jednou zleva, jednou zprava - tak, aby si ty podnikatele vodili, jak potřebují. Nechávají je podnikat trošku za hranou a kasírují z nich nějaké desátky," popsal Pitr systém, který podle něj v Česku funguje a jednou prý vyplave na povrch.

Agenti přitom podle Pitra podnikatelům slibují, že policie jejich aktivity za hranou zákona přikryje. A pak jednou nastane schizofrenní situace. "Na jedné straně je podnikatel nebo kvazipodnikatel, který říká, já můžu všechno, protože policie mi to umožní. A policie říká, to už přeháníš, to už je moc a dojde k nějakému střetu, kdy se ti lidi stanou pro někoho nepohodlní," uvedl Pitr. Jako příklad takového podnikatele zmínil svého známého Petra Šebestu, kterého předloni v září zastřelil nájemný vrah v rekreačním středisku Vystrkov u Orlické přehrady. Kontroverzní podnikatel Šebesta byl zapleten do mnoha podezřelých aktivit a byl napojen na zločinecké struktury. "Vím, že mu (policisté) přikrývali určité věci, které byly za hranou," tvrd Pitr.

"To propojení policie s podsvětím existuje. A myslím si, že je to špatné," zdůraznil Pitr s tím, že vedení policie ani netuší, co se na nižších policejních úrovních děje. "Policie je léta neřízená, nebo řízená špatně," poznamenal Pitr s poukazem na špatnou personální politiku expremiéra a bývalého ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD).

Pitr nedávno na Seychelských ostrovech navštívil uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře a nyní se ho také zastal. "Aféra Krejčíř je rozpoutaný nesmysl. Neustále mu sdělují další a další a další obvinění," prohlásil s tím, že policisté dosud nepředali soudu s jasnými důkazy ani pár let starou Krejčířovu kauzu půlmiliardového celního dluhu firmy M5. "Pokud mají jasné důkazy, měli by to dovést do konce. Pokud to tedy nejsou zase jen tvrzení nějakých policejních agentů, kterými byl zrovna pan Krejčíř k jeho smůle obklopený," dodal Pitr. Sám s Krejčířem nepodnikal. "Nikdy jsme spolu neudělali kšeft ani za korunu padesát," podotkl.

Krejčíř je v Česku stíhán například za celní úniky, přípravu vraždy celníka a vydírání obchodního partnera. Podle policie byl hlavou zločinného spolčení, které se pokusilo vylákat dvě miliardy korun na státní firmě Čepro.

Pitr spolu s dalšími společníky ovládá velkou část tuzemského potravinářství a stojí v pozadí miliardového uskupení asi 30 firem. Vlastnická skupina firem, ovládaná jím a jeho společníky, do které patří například Setuza, je nepřehledná. Pitr nevystupuje ve firmách jako jejich majitel. V současné době se před soudem zpovídá z 11 let starého podezření z daňových úniků.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena