MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Ministrova zodpovědnost za Pozemkový fond

Ivan Turnovec

Prezidium Pozemkového fondu přijalo v červnu usnesení, kterým uložilo výkonnému výboru vydat státní pozemky mimo veřejnou nabídku osobám, domáhajícím se převodu žalobou. Na základě usnesení bylo fondem vydáno cca 600 hektarů 24 žadatelům, kteří nárok koupili těsně před převedením pozemků. Tyto pozemky byly právnickým i fyzickým osobám vydány za evidenční cenu několika korun za čtvereční metr. Vzhledem k tomu, že je na nich plánována výstavba je jejich skutečná hodnota i několik tisíc korun za metr. Je smutné, že předaseda vlády Jiří Paroubek odmítá poklitickou zodpovědnost svého ministra, i když ví, že ten neinformoval vedení Pozemkového fondu o plánované změně, a tím i ceně, nestandatrdně rychle vydávaných pozemků, přestože sám o tom byl informován.

Požadavek ODS na ministrovo odvolání má nejen svou logiku, ale i vývoj. Medializovaná kauza totiž není zdaleka jedinou. Pozemkový fond čelil podezření z nezákonného jednání opakovaně, lze to najít ve zpravodajství celostátních médií:

V červenci 1996, prodal za velmi výhodnou cenu parcelu v Praze-Modřanech Stavebnímu bytovému družstvu Stavbař, jehož členem byl i první náměstek ministerstra zemědělství, senátor Karel Burda. Státu tím měla údajně vzniknout škoda 21 milionů korun.

V březnu 1997, prodal za zvláštních okolností pozemky s cennými prameny minerální vody na Náchodsku podnikateli a dřívějšímu poradci ministra zemědělství Josefa Luxe Antonínu Moravcovi. Ten totiž zprivatizoval stáčírnu minerální vody, jejíž pramen nevlastnil, a vykoupil jej od restituentů za zlomek jeho skutečné hodnoty.

V říjnu 2001 vyměnil tehdejší ministr zemědělství a předseda Půdního fondu Jan Fencl za zvláštních okolností restituční nároky své rodiny za atraktivní 3,5hektarový pozemek na Hodonínsku, jehož hodnotu zvyšoval dálniční přivaděč, který by v blízkosti plánován. Fond při této transakci porušil řadu vlastních pravidel, ač později konstatoval, že došlo pouze k porušení metodického pokynu.

V květnu 2005 vyšlo najevo, že ministr Petr Zgarba získal od Pozemkového fondu desítky hektarů zemědělské půdy v době, kdy byl místopředsedou sněmovního zemědělského výboru a poradcem ministra zemědělství Palase. Lze to označit za nezákonné. Podle zákona o střetu zájmů veřejný funkcionář nesmí během výkonu své funkce vystupovat v obchodních transakcích se státem. Zgarbova manželka navíc pracovala pro Pozemkový fond v Havlíčkově Brodu.

V září 2005 oznámilo Ministerstvo dopravy, Pozemkový fond v Praze-Ruzyni vydal jiným vlastníkům, jako ornou půdu pozemky, které chtělo letiště využít ke stavbě nové přistávací dráhy. Od restituentů tyto pozemky vykoupila investiční společnost Penta. Je dost pravděpodobné, že pracovníci Pozemkového fondu věděli o tom, že pozemky jsou určeny pro rozšíření letiště, a jejich cena výrazně stoupne.

Politická zodpovědnost ministra zemědělství za přehmaty Pozemkového fondu je neoddiskutovatelná. Poslední případ z října 2005 to jen potvrzuje. Jestliže část půdy v Praze-Uhříněvsi získal ministrův známý, a ministr před jejím předáním věděl, že obec chce na pozemcích stavět byty a při zasedání prezidia PF to nikomu nesdělil a umožnil tak provedení transakce, měl by z toho jeho nadřízený, předseda vlády vyvodit důsledky. Zpracováno podle ČTK


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena