MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Obecní noviny zavánějí cenzurou

Svatopluk Bartík

Při listování většinou obecních zpravodajů mi běhá mráz po zádech. Úvodník patří starostovi, na každé třetí fotografii pak slavnostně přestříhává pásku, vítá občánky, gratuluje jubilantům. Články jak z jednoho pera nekriticky velebí dílo radnice. To by ještě nebylo nejhorší, i když je to již daleko za hranicí politické etiky.

Často se stává, že když už si v těchto novinách vzpomenou na opozici, nepustí ji ke slovu, ale dojde na manipulaci s veřejným míněním, osočování a leckdy i urážky. A netýká se to jen opozice, ale i občanů, kteří si prostě dovolí mít názor, který není v souladu s míněním radních. Dobře to vystihuje výrok brněnského náměstka primátora Petra Zbytka, který opozici prostřednictvím tisku vzkázal: „Až vyhrajete volby, pište si, co chcete“. ...

Jsme v Česku v roce 2005, ale v radničním tisku vládnou poměry jako před čtvrtstoletím. Jistě se najde mnoho obcí, kde jejich periodikum slouží jako solidní obecní zpravodajský servis. Radnice s občany komunikuje samozřejmě v regionálních médiích, na něž samospráva nemívá vliv. Určité nešvary najdeme na obecních internetových portálech, výjimečně v obecním rozhlase. Ale nikde nečouhá jednostrannost a neobjektivita tak jako ze stránek radničních zpravodajů.

Kromě toho, že si obecní koalice uzurpuje prostor ve zpravodajích pro sebe, se objevuje další porušování etických i profesionálních pravidel. Pokud už dá zpravodaj místo ohlasům občanů, většinou jde opět o kopie mínění radních a skutečnou kritiku nepustí. Dopisy čtenářů rozhodně neodrážejí celé a vyvážené spektrum názorů, které redakce obdrží....

Proto je načase se veřejně začít bavit o jasných pravidlech, která by přispěla ke vzniku podmínek pro co největší objektivitu, vyváženost a nestrannost těchto médií, která mají bezesporu na dění v obcích velký vliv díky svému statutu oficiálního informačního kanálu.

vice najdete na http://www.bezkorupce.cz


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena