MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Doplňky ODS k protikorupčnímu zákonu

Ivan Turnovec

Návrhy ODS vycházejí ze současně nelichotivé situace, kdy sociální demokracie mluví o boji proti korupci a současně se korupce v ČR šíří, bez ohledu na silácké projevy předsedy vlády.

Vládní návrh zákona o střetu zájmů projednávala sněmovna naposledy v polovině srpna. Znovu se k němu vrátí patrně počátkem roku 2007. Připomínky k vládnímu návrhu přinesli i poslanci ODS. Jiří Pospíšil potvrdil, že ve sněmovním ústavně-právním výboru byly návrhy ODS ohodnoceny ministerstvem spravedlnosti převážně kladně. Doufejme, že zákon včetně doplňků a připomínek ODS, bude schválen, a Česká republika se zbaví svého nelichotivého místa v žebříčku nejkorumpovanějších Evropských států.

Občanští demokraté navrhují rozšířit okruh veřejných funkcionářů, na které se bude tento nový zákon o střetu zájmů vztahovat. Je to logické, protože korupční prostředí je všude tam kde dochází k rozhodování o investicích, zakázkách i nejrůznějších výhodách a to je na všech úrovních rozhodování a řízení. Měl by postihovat kromě poslanců a senátorů také policisty, státní zástupce i komunální placené politiky a vedoucí zaměstnance krajů, měst a obcí. Samotný zákon by měl podle nejsilnější opoziční strany vstoupit v účinnost od 1. ledna 2007.Podle ODS by sankce měly činit pětinásobek měsíčního příjmu konkrétního funkcionáře. Etické kodexy bez sankcí jsou totiž nesmyslné. Záležitosti související se zákonem o střetu zájmů by pak měly řešit senáty správních soudů. "Nepředpokládáme, že by vládní koalice proti takto koncipovanému zpřísnění vystoupila," řekl 16.11. na tiskové konferenci předseda ODS Mirek Topolánek. Na závěr doporučuji zájemcům podívat se jak si ODS řešení součané bující korupce ve státní i komunální správě představuje: http://www.ods.cz/press/zprava.php?ID=900 , mně osobně se líbí.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena