MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Podpoří hejtman občanské aktivisty?

Ivan Turnovec

V Turnově lobuje paradoxně pro dálnici starosta Milan Hejduk, přestože většina občanů a zastupitelstvo se vyjádřili jednoznačně proti ní. Liberecký hejtman Petr Skokan (ODS) zatím s definitivním rozhodnutím váhá. Lobby těch, kteří by rádi na výstavbě profitovali je zajisté velmi silné, a proinvestované miliony pro kraj lákavé. Při tzv. jižní trase by většinu financí získal Středočeský kraj.

Pan hejtman se musí rozhodnout sám. Nemá to lehké. Ostatně před podobným problémem stál i hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS). Ten podpořil ochránce přírody. Reagoval tak na šířící se obavy lidí žijících v dotčené oblasti, které v poslední době vyústily v uspořádání protestní petice. Zprávy o chystané stavbě označil za šíření poplašné zprávy, přestože i ve vysílání veřejnoprávní televize zástupce investorské firmy potvrdil zájem v Rájeckém údolí vybudovat přehradu s přečerpávací vodní elektrárnou. Ta by dodávala elektrický proud do sítě v období energetické špičky. Proti stavbě vodního díla se postavili ochránci přírody, podle kterých je údolí z přírodního hlediska velmi cenné. Například se zde má vyskytovat chráněný tetřev hlušec. Impulzem, který mediální zájem o kontroverzní plán odstartoval, bylo zveřejnění návrhu územního plánu Karlovarského kraje, který s přehradou počítal, a který veřejnost měla možnost připomínkovat. Rozhodnutím nepovolit výstavbu přehradní nádrže v krušnohorském Rájeckém údolí v oblasti Kraslicka podpořilo vedení Karlovarského kraje přání svých občanů. Energetická lobby vyšla naprázdno.

Doufejme, že i náš hejtman a krajští zastupitelé se přikloní na stranu ochránců přírody a s kontroverzní stavbou souhlasit nebudou. Rozhodnutí ve prospěch stavební lobby by mohlo znamenat v příštím roce problém ODS při volbách v Libereckém kraji a to by bylo určitě škoda.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena