MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Podobné problémy

Ivan Turnovec

Co se tedy děje v Ostravě. Všechno se tam v těchto dnech točí okolo podezření z korupce, jemuž vedení města čelí v souvislosti s plánovanou výstavbou nového městského centra na území Karolina. Vyšetřuje to policie. Ve středu 30. 11. 05 došlo na zastupitelstvu ke střetu aktivistů s vedením města. Kvůli žalobě sdružení Karolina o údajném padělání územního plánu se totiž policie začala zabývat možnou korupcí a vedení města je z toho řádně nervózní.

Náměstek primátora Vít Rupricht se na zastupitelstvu předvedl v roli drsného mafiána. "Jestli chcete dnes vystoupit na zastupitelstvu, počítejte s tím, že vás někdo zastřelí!" vyhrožoval právničce sdružení Karolína Simoně Pavlicové v předsálí jednacího sálu. Později to popíral - například tvrzením, že pouze neotřelým způsobem Simoně Pavlicové lichotil, že jí to tak sluší, že je na zastřelení. Těžko říct, jestli mu toto odůvodnění pomůže na policii, kam právnička podala žalobu podpořenou svědectvím novináře Jana Mecha, který stál vedle ní a Ruprichovu výhrůžku dobře slyšel. Na zastupitelstvu před hlasováním o soutěži na stavbu území Karolina vystoupila, stejně jako architekti Igor Krčmář a Karel Cieslar, kterého zase z balkónu vyháněl Ivan Knižátko! Do koloritu bouřlivé středy ostatně přispěl i primátor Zedník svým hysterickým odchodem s tiskovky, poté, co byl tázán právě na podezření z uplácení. Téma korupce je ožehavé a něco dokázat vůbec není snadné. Ale Simona Pavlicová to nevzdává a hodlá žalobu na náměstka Ruprichta dotáhnout do konce. "Kolegové advokáti už mě varovali, že tohle je velká korupční aféra a ať si na sebe dám pozor. Ale já to nechci vzdát!" prohlásila podle deníku Ostrava. 6. 12. 2005. Na tiskovce, která po zastupitelstvu následovala, neudržel nervy na uzdě ani primátor Aleš Zedník. Když se jej redaktor Britských listů Jan Mech zeptal na uplácení, z tiskové konference zbaběle utekl. Jaké budou dozvuky i co zjistí policejní vyšetřování, se občané Ostravy doví v následujících týdnech. Jisté je, že korupční jednání je na komunální úrovni velmi časté. Za přečtení stojí i článek na www.virtually.cz 8. 12. 05, nazvaný Korupce kolem nás.

V Turnově zatím kontrolní mechanizmy příliš aktivní nejsou. Snad ale i zde se dočkáme zprávy o tom kolik peněz bylo vynaloženo zbytečně na nerealizované investice, kolik zbytečně stála příprava dosud nevyužitého staveniště Střelnice a jak se pod vedením starosty ing. Milana Hejduka skutečně hospodařilo a hospodaří.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena